„Je možné, že ke schválení dojde už na začátku prosince,“ naznačil Puček. „Střední Morava předvedla jistou míru odvahy, když jako jeden z prvních regionů už vyhlásila první výzvu na čerpání dotací. Jiné regiony stále váhají a čekají na schvalovací proces v Bruselu,“ uvedl dále Puček. První výzva se týkala prostředků na opravy silnic.

„Ukončena byla posledního října a nyní probíhá vyhodnocení žádostí. Kromě obou hejtmanství v nich žádá o peníze například Uničov,“ uvedl náměstek olomouckého hejtmana Pavel Horák (KDU-ČSL). Podle Horáka jsou parametry ROP nastaveny především k financování infrastruktury (38 procent z celkové částky), na obnovu měst a venkova, tedy na kulturní, sportovní a sociální projekty (40 procent), a na cestovní ruch (18 procent).

Zbývající čtyři procenta, což je přibližně pět milionů korun, má sloužit jako technická pomoc pro zpracování žádostí. Právě z těchto prostředků byla hrazena i včerejší konference, na níž se tři stovky starostů, podnikatelů a zástupců neziskových organizací dozvěděly, jak peníze čerpat.

Regionální operační programy se v Bruselu schvalují samostatně, stejně jako národní operační programy. Ty zajistí Česku přibližně sto miliard korun ročně až do roku 2013.