Většina bruslařů si to ale neuvědomuje a pravidla nedodržují. „Každý bruslař, stejně tak jako chodec, má využívat ke svému pohybu chodníky nebo stezky. Na všech těchto komunikacích se ale musí chovat tak, aby neohrožoval ani neomezoval ostatní. A pokud chodník končí, opět jsou bruslaři povinni použít levou krajnici vozovky jako chodci,“ vysvětluje mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.
Právě tato neznalost se v úterý nevyplatila dvojici bruslařů z Otrokovic. „Oba jeli po pravé krajnici a blokovali jízdu autobusu městské hromadné dopravy. Strážníci každému z nich udělili pokutu ve výši dvě stě korun,“ potvrdil mluvčí otrokovické radnice Milan Plesar.
Stejně tak musejí jezdci na kolečkových bruslích dodržovat určitá pravidla i na stezkách, které jsou určeny nejen pro cyklisty, ale i pro chodce. „V tomto případě opět nesmějí ohrozit ani osoby jedoucí na kole. Pokud je navíc stezka oddělena pruhy, které jsou určené zvlášť pro cyklisty, jsou povinni používat druhou část vyhrazenou pro chodce,“ upozorňuje Bartíková.
Na bezohlednost bruslařů si stěžují zejména cyklisté. „Hlavně o víkendu je to hrozné. Cyklostezky jsou jimi tak přeplněné, že se tam stává jízda nebezpečnou. Nejhorší je to u maminek, které jezdí po stezce na bruslích i s kočárkem. Naštěstí jsem zatím nikoho nesrazil, ale párkrát k tomu nebylo daleko,“ postěžoval si cyklista Zdeněk Jandera ze Zlína.
Ne všichni milovníci tohoto sportu o pravidlech vědí. „To mě dost překvapilo. Netušila jsem, že jsme bráni jako chodci,“ divila se například Martina Paličková z Otrokovic.
Spousta bruslařů rovněž nepoužívá ani chrániče, což dokazuje i rostoucí počet zraněných. „V posledních týdnech jsme začali evidovat více úrazů způsobených pádem při jízdě na kolečkových bruslích. Jedná se zejména o zlomeniny zápěstí a předloktí. Pokud by všichni bruslaři používali chrániče, mohl by se počet úrazů eliminovat,“ podotkl primář traumatologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati Zlín Marcel Guřan.