„Od roku 1964 se postupně začalo se zakládáním sbírky těchto velmi atraktivních dřevin, které mohou návštěvníci v zámeckém parku obdivovat od dubna do června. Celková atmosféra zámeckého areálu představuje pro dnešního člověka jakousi oázu, v níž se může alespoň nakrátko zbavit neklidného rytmu všedního života a regenerovat se smyslově a citově.
Zámecký park v Buchlovicích, v němž roste na čtyři stovky jehličnatých a listnatých stromů, představuje jednu z nejvýznamnějších památek takzvané historické zeleně na Moravě. V parku rostou unikátní exempláře cizokrajných dřevin, jakými je kupříkladu borovice Jeffreyova, tisovec jednořadý či jerlín japonský, který je asi nejstarším stromem v zámecké zahradě,“ soudí ředitel Památkové správy Buchlovice Pavel Vlášek.
Buchlovický park se může pochlubit jednou z největších sbírek pěnišníků v České republice.
V nejrůznějších barvách a omamných vůních se tu mohou návštěvníci setkat s desítkami druhů a odrůd oblíbených okrasných pěnišníků z čeledi vřesovcovitých. „Rok co rok na jaře se přijedeme do buchlovického parku pokochat krásou kvetoucích rododendronů a azalek. Letošní prvomájový den nás sem opět vylákal. Zase jsme obdivovali různé barvy květů pěnišníků, které jsou v koncových vrcholových hroznech. S mapkou významných dřevin jsme se pak vydali za poznáním těch nejvzácnějších stromů v zámecké zahradě,“ svěřili se Věra a František Gabrielovi ze Bzence.
Jakmile pěnišníky odkvetou, začne v zámeckém parku rozkvétat na dvanáct stovek druhů fuchsií, které pocházejí z rozsáhlých sbírek zahradnictví Památkové správy Buchlovice.