Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bude, nebo nebude? Silnice
 R 49 přišla o stavební povolení

Zlínský kraj – „S výstavbou rychlostní silnice R 49 v úseku Hulín–Fryšták chceme začít ještě letos. Peníze ve Fondu dopravní infrastruktury vyčleněné jsou," tvrdila ještě před měsícem tisková mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Nina Ledvinová. Čekalo se, až Ministerstvo dopravy potvrdí stavební povolení. Jenže se tak nestalo.

8.4.2014 16
SDÍLEJ:

Stavba R49. Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Slavík Matěj

Ministr dopravy Antonín Prachař před pár dny potvrdil názor rozkladové komise ministerstva a stavební povolení zrušil. Vše se tak vrací na začátek. Nyní začne nové stavební řízení a ŘSD se bude snažit získat i nové a tentokrát nenapadnutelné stavební rozhodnutí. Paradoxně to však může celé stavbě prospět. Některé z ekologických organizací totiž už předem proklamovaly, že na dříve potvrzené stavební povolení podají žalobu.

Původní rozhodnutí nebralo námitky

„Nemám jediný důvod rozhodnutí rozkladové komise zpochybnit," poznamenal ministr dopravy Antonín Prachař. Rozklad je v právní terminologii opravný prostředek proti rozhodnutí státní správy nebo například ministra.

Toto rozhodnutí rozkladové komise totiž bere v úvahu i okolnosti, které se projevily až po vydání původního stavebního rozhodnutí. Například šlo o verdikt Městského soudu v Praze. Ten svým rozsudkem potvrdil, že Ministerstvo dopravy nebralo některé námitky veřejnosti vůbec v potaz.

Na definitivní verdikt rozkladové komise se přitom čekalo několik let. Že se jednalo o kostlivce ve skříni, přitom potvrdil při své návštěvě Zlínského kraje i premiér Bohuslav Sobotka.

„Rozklad k silnici R 49 ležel na Ministerstvu dopravy snad pět let a prášilo se na něj. Nečinnost minulých vlád způsobila spoustu problémů," poznamenal premiér při setkání s hejtmanem Zlínského kraje Stanislavem Mišákem. Toto zrušení tak může stavbě překvapivě i pomoci. Příprava stavby byla dosud zablokovaná.

„Je to komedie. Co k tomu říct? Vždyť už se tam stavělo a kvůli nedostatku peněz to zakonzervovali. Teď prý peníze jsou a zase se nemůže začít. Už tady ničemu nerozumím," čertí se řidič Miroslav Kutalík ze Zlína. Připravené finance potvrdil i mluvčí ministerstva.

„Včetně evropských prostředků máme na tuto akci vyčleněnu asi miliardu korun," uvedl mluvčí Ministerstva dopravy Martin Novák.

R 49 by však už neměla být silnicí někde na okraji země a tedy i zájmu. Za důležitý tah jej považuje Evropská komise i premiér Sobotka.

„Jediné dálniční spojení se Slovenskem není už v současné době vyhovující," poznamenal. O osudu silnice R 49 tak při své návštěvě mluvil i se slovenským premiérem Robertem Ficem.

Obce s cestou většinou nesouhlasí

Silnice R 49 má propojit Zlínský a Trenčínský kraj. Stavba je rozdělena do tří etap. Nejdále je právě etapa Hulín – Fryšták. Naopak ani přesné vedení trasy se ještě neví v úseku Lípa–slovenská hranice. Obyvatelé a starostové okolních obcí většinou nesouhlasí s likvidací horské krajiny a požadují co největší vedení dálnice v tunelech a zářezech.

„Vždyť to není stavba na pár let, ale pro generace. Tak ať už se to udělá pořádně," prohlásil před časem starosta Vizovic Roman Persun.

Autor: Lukáš Fabián

8.4.2014 VSTUP DO DISKUSE 16
SDÍLEJ:
Předvolební Deníku probíhala 19. října v Aviatice.
7

Začíná superdebata Deníku: politici se sjíždějí do sídla redakce

Jan Uherka z Uherského Brodu je nejstarším kandidátem pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.  Kandiduje ze 14. místa za ČSSD.

Nejstarší kandidát v kraji Jan Uherka: Všichni chybujeme, i politické strany

Koupila jsem si dvě housenky

Nakukuji do dveří sálu, který se hemží lidmi. Nejen děti zaujatě pozorují obrovské skleněné vitríny seřazené na stolech v dlouhých řadách téměř přes celý obrovský sál. Zdají se nekonečné. V nich se skrývají více či méně vzácné exempláře brouků, nejkrásnější druhy motýlů, ale i hadů, pavouků, gekončíků, chameleonů a dalších zajímavých potvůrek.  

Jsme z ciziny a studujeme ve Zlíně! Studenti slavili výročí Erasmu

Vlajkový průvod prošel ve středu 18. října Zlínem. Byl oslavou třicátého výročí výměnného pobytu Erasmus, díky němuž mají možnost studovat studenti v jiných zemích světa. Univerzitu Tomáše Bati navštěvuje přibližně tisícovka zahraničních studentů. Kulturu své země přiblížili ostatním i formou ochutnávek jídla v Univerzitním centru.

Hyenismus v ulicích měst: Využívají postižení druhých, aby mohli krást

Lýdia a Isabela. Dvě devatenáctileté Rumunky se ve středu kolem 14 hodiny snažily přesvědčit na zlínském náměstí Míru kolemjdoucí, že jsou hluchoněmé Češky, které vybírají finanční pomoc pro postižené spoluobčany, vše pod vlajkou EU. Ti, kteří jim naletěli, museli do předem připraveného formuláře uvést své jméno, adresu, částku kterou přispívají a podpis.

MHD v areálu nemocnice? Dělá se analýza

Bude zajíždět do areálu zlínské nemocnice městská hromadná doprava? Zatím stále není jasné. Nemocnice dělá dopravní analýzu, město prý na ni čeká a dopravní podnik čeká zase na případný befel od města.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení