VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Budova soudu: kdysi se tu vařilo pivo

Zlín - Napřed se tam vařilo pivo, pak soudili lidé. Takové kořeny má nyní prázdná budova bývalého okresního soudu ve zlínské Soudníulici.

24.2.2009 1
SDÍLEJ:

Co s ní bude? Budova bývalého Okresního soudu ve Zlíně.Foto: DENÍK/Filip Mach

První zmínky o zlínském panském pivovaru jsou z roku 1565. Například v polovině 18. století měl podle historiků výstav pět set šedesát sudů ročně, postupně však jeho význam upadal. Jeho posledním provozovatelem byl Leopold Haupt, a to do 90. let 19. století.

„Přestože byl pak pivovar několikrát pronajat, nepodařilo se výrobu piva udržet a na počátku dvacátého století přestala budova sloužit svému původnímu účelu,“ poznamenal ředitel pobočky Státního okresního archivu ve Zlíně-Klečůvce David Valůšek.

Další vlastník, Štěpán Haupt byl i proto ochotný prodat ji i s přilehlou zahradou městu, které v ní po 1. světové válce zřídilo dlouho plánovaný zlínský okresní soud.

„První vážnější pokus o vytvoření soudního okresu se sídlem ve Zlíně se uskutečnil roku 1877, ale tehdejší žádosti nebylo vyhověno kvůli nedostatku financí nutných na jeho zřízení,“ popsal začátek současného soudnictví v nynějším krajském městě Valůšek.

Vznik okresního soudu a berního úřadu byl schválen roku 1912 bylo za předpokladu, že se pro jejich fungování podaří zajistit vhodné prostory. Město se tedy zavázalo, že proto na postaví novou budovu. Toto nadšení zchladila 1. světová válka.

„Na konci války se zlínská městská rada pokoušela hledat možnosti, jak uvést novou instituci v život. Základním problémem zůstávalo nalezení vhodné budovy. Uvažovalo se například, že by okresní soud i s věznicí mohl sídlit spolu s městským úřadem, okresním silničním výborem, místní školní radou, archivem, knihovnou a spořitelnou v tehdy projektované nové radnici,“ popsal ředitel archivu.

Radní uvažovali v této souvisliosti také přímo o zámku patřícímu Hauptovi. Nakonec ale koupili právě starý pivovar na okraji zámeckého parku.

„Když byla se Štěpánem Hauptem roku 1921 uzavřena trhová smlouva o prodeji bývalého pivovaru, mohlo se začít s adaptací budovy. Ta spočívala především v nadstavbě dvou pater. Celá stavba včetně nově vybudované věznice byla hotova v září 1923,“ doplnil Valůšek.

Zlínský okresní soud zahájil svou činnost v Soudní ulici v říjnu 1923. Od roku 2003 však sídlí v nové budově ve Zlíně-Loukách. Část nemovitosti v Soudní ulici byla několik let blokovaná kvůli soudnímu sporu s firmou, jenž se původně zavázala vystavět na pozemku víceúčelové centrum, v jehož části měl soud sídlit. Nejvyšší soud ovšem vloni na podzim rozhodl, že smlouva, na jejímž základě získala pozemek do vlastnictví soukromá firma, je neplatná.

Autor: Anna Novotná

24.2.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Gospelové Vánoce ve zlínském kostele sv. Filipa a Jakuba. Ilustrační foto

Gospelové Vánoce poprvé v evangelickém kostele

Česko zpívá koledy.

Přidají se už posedmé

ANKETA: Vyberte ten nejlepší dárek pod stromeček!

Redakce Deníku pro vás vybrala nejpopulárnější dárky posledních let. Které z nich byste chtěli najít pod stromečkem? Hlasujte!

SOUTĚŽ: Pošli nám svou pohádku a vyhraj

Vánoce jsou tady, a jelikož k nim patří pohádky, tak Deník vyhlašuje soutěž o nejkrásnější dětskou pohádku. Pokud rádi píšete nebo kreslíte, tak neváhejte a zapojte se do soutěže o tu NEJ VÁNOČNÍ POHÁDKU ROKU 2017.  

GRAFIKA: Kde žijí nejchudší a nejbohatší důchodci?

/INTERAKTIVNÍ MAPA/ Nejvyšší starobní důchody berou muži v bývalých hornických okresech. Ženy na průměr nedosáhnou nikde.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT