Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Martina Dlabajová: Budu muset udělat tlustou čáru za podnikáním

Zlín – /ROZHOVOR/ Česká republika má od letošního roku sice v europarlamentu méně zástupců, Zlínského kraje se to však nijak nedotkne. Zkušené europoslankyně doplní i nová za Hnutí ANO 2011 Martina Dlabajová. Zlínská podnikatelka a například i ředitelka obecně prospěšné společnosti Zlínský zámek nastupuje do funkce od prvního července.

28.5.2014 7
SDÍLEJ:

Martina Dlabajová, europoslankyně za ANO ze ZlínaFoto: DENÍK/Lukáš Fabián

Nová europoslankyně 
ze Zlína Martina Dlabajová by ráda snížila byrokracii 
a složitou administrativu.

Při pohledu na váš životopis je vidět, že máte poměrně hodně aktivit. Myslíte si, že se vše podaří skloubit s funkcí europoslankyně, nebo budete muset některé své aktivity omezit?

Vše stíhat nejde. Především budu muset nyní udělat tlustou čáru za svým podnikáním. Chtěla bych tedy co nejrychleji reorganizovat svůj čas a aktivity. Budu na tom pracovat v nejbližších dnech.

Vraťme se ještě k volbám. Nízká účast vás asi nepřekvapila. Jak hodnotíte dosažený výsledek?

Přízně voličů si moc vážím. Kampaň byla velmi náročná, ale jsem ráda za podporu, které se nám od lidí při kampani dostávalo. Z nízké účasti však musíme být všichni smutní. Je to náš úkol pro příští období. Je potřeba tady vytvořit takové klima, aby si lidé uvědomili, že jsou součástí Evropy a jejich hlas není ztracený.

Kterým oblastem či oborům se chcete na půdě Evropského parlamentu věnovat? Jinými slovy s čím se na vás mohou občané obracet?

Vzhledem ke svým zkušenostem v podnikání se chci věnovat především této oblasti. Budu pracovat na snížení administrativní zátěže a byrokracie. Chtěla bych prosadit lepší možnosti vzdělávání inspirované Evropou. Dalším problémem je nedostatečné a neefektivní čerpání evropských dotací. To se musí změnit.

Z Bruselu občas přijde zpráva, že se čeští zástupci často zlobí, až když už je pozdě. Souhlasíte s názorem, že to důležité se „peče" v kavárnách, tedy obecně v kuloárech? Jste jazykově vybavená pro takové vyjednávání bez asistence tlumočníků?

S tím rozhodně souhlasím. Na jednání v zákulisí jsem připravená. Protože jsem studovala a i nějakou dobu žila 
v Itálii, je pro mě italština stejně přirozená jako čeština. Ovládám také angličtinu, němčinu a španělštinu.

Jaký je váš osobní vztah k EU? Řadíte se mezi europesimisty, či eurooptimisty?

I vzhledem k tomu, že jsem studovala a žila v jiných členských státech a že jsem pracovala s institucemi Evropské unie, řadím se mezi její zastánce. S Evropskou unií je spojena řada výhod, ale zároveň je hodně věcí nedořešených. V příštím období musíme být tedy také eurorealisté.

Už jste prozradila, že byste se chtěla věnovat pomoci podnikání. Zkuste jmenovat jednu konkrétní věc, se kterou je potřeba, jak se říká, pohnout.

Co mi vadí a chci změnit, je přílišná, zbytečná administrativa a byrokratická zátěž. A to nejen v podnikání, ale i v životě. Ráda bych, aby se podařilo sjednotit a digitalizovat jednotlivé databáze a lidé nemuseli některé údaje či informace úřadům sdělovat stále dokola. Takové pokusy už tu byly, ale je potřeba to dotáhnout do konce. Exportéři mají také stále netarifní překážky na vnitřním trhu, které je potřeba odstranit.

Co si mohou lidé pod takovou netarifní překážkou představit?

Abych uvedla jeden konkrétní příklad za všechny, jde mimo jiné i o různé certifikáty na výrobky. Některé země naše certifikáty neuznávají, 
a podniky tak musejí získávat ještě další certifikáty v daných zemích, kam chtějí vyvážet.

Jaký vás čeká program v nejbližších dnech?

Už v pondělí jsme měli s kolegy řadu jednání. Jak už prošlo médii, hnutí ANO se zřejmě přičlení k frakci ALDE (Aliance liberálů a demokratů pro Evropu, pozn. redakce). Nyní vyjednáváme možnost účasti našich poslanců v jednotlivých výborech podle našich programových priorit. Mandát europoslance začíná běžet prvního července.

Autor: Lukáš Fabián

28.5.2014 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:
Tomáš Janíček

Janíček se s Kvistem shodl: Utkání jsme chtěli za každou cenu dohrát!

Fotbal Evropská liga: FC FASTAV Zlín - FC Kodaň
145

Páník: Kluci si zaslouží pochvalu, ne poznámku! Kdo dvakrát vyhraje, postoupí

Trolejbusy na Jižních Svazích zůstaly v odpolední špičce bez proudu

Dvacetiminutový výpadek napájení trolejového vedení v oblasti Jižních Svahů zkomplikoval včera v odpolední dopravní špičce cestování na největším zlínském sídlišti.

Neví, zda měla sex. Prý byla opilá

„Byl to pro mne slušný přivýdělek. Dělaly jsme společnost mužům, a jestli došlo i na sex, to záleželo na nich. Peníze jsem ale dostala jen za sex, když nebyl, tak ne,“ vysvětlovala ve čtvrtek senátu krajského soudu ve Zlíně mladá žena z Kroměřížska.

Někdo je bez práce až 25 let. Změnit se to praxí snaží školy

Osmnáct let. I tolik roků může člověk strávit coby nezaměstnaný na úřadě práce v jeho evidenci. Chtíc i nechtíc. Odraz na psychice nezaměstnaného však musí být podle vsetínské psycholožky Alexandry Švecové velký.

AKTUALIZOVÁNO

Kabelkový veletrh v Otrokovicích: Odnesli si radost a pomohli Naději

FOTO, VIDEO/ - Dlouhá fronta a zájemkyně čekající už dobrou hodinu před začátkem. Tak to ve čtvrtek odpoledne vypadalo v Otrokovické Besedě předtím, než vypukl třetí ročník oblíbeného Kabelkového veletrhu. Pořádala jej Naděje ve spolupráci s regionálním Deníkem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení