Při odběru pupečníkové krve se odebírají kmenové buňky, které ještě neznají svůj úkol v těle. Jsou schopny se přeměnit na buňky kteréhokoli orgánu a obnovit je, jsou-li poškozené.

Jedná se o buňky obnovující krvetvorbu, ale i o buňky pro svaly, chrupavky, kosti, srdeční sval nebo třeba játra. Používá se jich k léčbě stále více onemocnění, uvádí se jich až na čtyřicet.

„V současné době probíhá více než 130 aktivních klinických studií s využitím pupečníkové krve a více než 50 klinických studií s využitím tkáně pupečníku, které zkoumají terapeutické výhody těchto perinatálních tkání pro mnohá onemocnění. Například: diabetes, dětská mozková obrna, onemocnění jater, metabolická onemocnění, aj.,“ vysvětluje vedoucí sekce perinatálních tkání rodinné banky Národního centra tkání a buněk Zuzana Šalomounová.

Krevní oběh novorozence obsahuje miliony takových buněk a po narození zbytek této vzácné krve zůstává v pupečníku a v placentě.

Po přerušení pupečníkové šňůry se přes pupečník z placenty odebírá krev do speciálního vaku. Rodička má možnost se před porodem svobodně rozhodnout, jak s pupečníkovou krví naloží.

Buď ji nechá zlikvidovat jako biologický odpad, nebo ji může darovat. Může si ji také nechat uskladnit pro vlastní potřebu.

V současnosti mají rodičky možnost si nechat odebrat i tkáň pupečníku, která je bohatá na mezenchymální kmenové buňky.

„Jsem v 38. týdnu těhotenství a byla jsem původně na 100 % přesvědčená, že si nechám odebrat PK a uskladnit pro potřeby vlastního dítěte,“ svěřila se nastávající maminka Lída.

„Pak jsem začala pátrat na internetu, na různých diskusích a mé přesvědčení přestalo být tak silné,“ dodává jedním dechem Lída Malá s tím, že si ani není jistá, zda současná legislativa ČR umožňuje transplantaci vlastních kmenových buněk odebraných u porodu dítěte.

„Současná legislativa aplikaci samozřejmě umožňuje,“ uvádí Zuzana Šalomounová s tím, že na pupečníkovou krev je nahlíženo jako na cenný zdroj buněk pro buněčnou terapii regenerativní medicíny.

„Kmenové buňky mají schopnost se včlenit do jakéhokoliv orgánu či tkáně a umožňují jejich reparaci,“ vysvětluje.

Léčebné využití vlastní pupečníkové krve formou transplantace je předmětem intenzivního výzkumu přibližně v posledních 8 letech a léčebné využití tkáně pupečníku nabírá stále více na intenzitě.

„Výhodou kmenových buněk z tkáně pupečníku a pupečníkové krve je zejména to, že se jedná o mladé buňky, které nejsou zatížené životním stylem, stárnutím a viry a vlivem okolního prostředí. Jejich unikátní vlastnosti lze hlubokým zamražením uchovat prakticky napořád,“ dodává Zuzana Šalomounová.

KREV MŮŽE VYUŽÍT SOUROZENEC

V rodinných bankách jsou dlouhodobě skladovány kmenové buňky pupečníkové krve i tkáně pupečníku. K aplikaci pupečníkové krve pro léčbu hematologických onemocnění je vhodná pupečníková krev sourozence, pokud je sourozenec shodný v transplantačních znacích.

Výhodou kmenových buněk tkáně pupečníku je, že je lze podat komukoliv bez nutnosti tkáňové shody. Nezpůsobují závažné autoimunitní reakce příjemce, naopak obranné reakce organismu regulují.

POČET ZÁJEMCŮ O TUTO SLUŽBU KLESÁ

V celém Zlínském kraji udělali za jeden rok do dvaceti oběrů.

„Po určitém vzestupu odběrů pupečníkové krve je v poslední době zájem spíše malý. V KNTB tuto možnost nabízejí dvě firmy, ale v roce 2016 se odebralo pouze 7 vzorků. V Uherském Hradišti  v r. 2016 vzorků šest, ve Vsetíně a Kroměříži žádný,“ uvedla mluvčí Baťovy nemocnice Dana Lipovská. Ze strany rodiček tak zaznamenali velký pokles zájmu.

„Frekvence odběrů za posledních 5 let je u nás stejná. Možná se liší dle regionů. Důležitým faktorem je informovanost rodiček, gynekologů a porodních asistentek,“ uvedla vedoucí sekce perinatálních tkání a dodává, že současným celosvětovým trendem je poskytnout nastávajícím rodičům veškeré dostupné informace o možném využití perinatálních tkání.

MŮŽETE DAROVAT I PLACENTU

Tkáň pupečníku je vlastně část pupeční šňůry dítěte. Stejně jako pupečníková krev, obsahuje kmenové buňky různých typů. Nejvýznamnější z nich jsou mezenchymální kmenové buňky. Obrovskou výhodou těchto buněk je, že nezpůsobují nežádoucí imunitní reakce příjemce a lze je podat komukoliv v rodině. Tyto buňky podporují hojení a regeneraci.

V mnohých porodnicích lze také darovat placentu, která slouží pro výrobu léčivých přípravků, které  se již řadu let využívají k léčbě v očním lékařství.

Důležité je zdůraznit výhodyI Česká gynekologická a porodnická společnost  a Česká společnost porodních asistentek vnímá možnost využití pupečníkové krve, tkáně pupečníku a placenty jako perspektivní a doporučuje o této metodě těhotné informovat.