„Je to výsledek poválečného vývoje, kdy se měnily majetkové poměry. Byly vytipovány památky první kategorie, které se zpřístupnily, a ty méně významné se využily na nejrůznější účely,“ řekl David Valůšek, ředitel zlínského archivu v Klečůvce. Tento archiv přitom také sídlí v budově zámku.

Obec Návojná na Valašskokloboucku zase využívá tamní klasicistní zámek jako bytové jednotky. Dokonce teď přistavuje levé křídlo, které bylo v 60. letech minulého století zbouráno. „Přibude patnáct bytů, zřídíme zde Centrum volného času a tři klubovny pro místní spolky,“ podotkl starosta Návojné František Machara.

Místo pro činnost zájmových organizací totiž v obci chybí. „Bude to využívat celá obec, máme v plánu třeba počítačové kurzy pro důchodce, přednášky a další aktivity,“ doplnil starosta Machara.

Celá stavba přitom vyjde na 33 milionů korun, kdy 13 milionů zaplatí obec, jejíž roční rozpočet je přibližně šestimilionový. „V současné době zajišťujeme úvěr, není to jednoduché, ale věřím, že se vše povede. Do konce října by měla být dostavba hotová,“ uvedl dále Machara.

Jak je vidno, pro obce je starost o takovou stavbu poměrně nákladná záležitost. V Pohořelicích na Napajedelsku se tak ze zámku stal Dům pokojného stáří. „Bylo to jediné možné řešení, jak zachovat stavbu a účelně ji využít. Funguje už víc jak pět let a o zdejší služby je velký zájem,“ je spokojen tamní starosta Jaroslav Němeček.

Ve Slavičíně jsou zámky dokonce dva, oba však vlastní soukromí majitelé. „Pro město by byl takový majetek obrovskou zátěží,“ řekl starosta Jaroslav Končický. Jeden zámek ve středu města je opravený a majitel zde provozuje restauraci.

Druhý, který se nachází v místní části Hrádek nad Vláří, na rekonstrukci zatím čeká. „Začátkem příštího roku bychom chtěli začít s opravou. Mělo by zde vzniknout administrativně-technické centrum, takže nějaké kanceláře a malá bytová jednotka,“ sdělil majitel budovy Petr Kubas.

Další zámek na Zlínsku v soukromých rukách je v Napajedlích. „V tomto barokním zámku byly za minulého režimu jesle, učňovské středisko, byty a jídelna,“ popsala Eva Gajdošík, jednatelka společnosti Zámek s. r. o. Tato firma napajedelský zámek vlastní a pronajímá jej na různé firemní a společenské akce, jako jsou například svatby.

Přibližně třetina budovy je v provozu, zbytek čeká na nákladnou rekonstrukci. „Chceme tam vybudovat čtyřhvězdičkový hotel s důrazem na wellness a restauraci orientovanou na využití místních domácích surovin. Momentálně se připravuje projektová dokumentace a začít stavět bychom chtěli příští rok,“ sdělila Gajdošík.

Podle historika Davida Valůška je komerční využití takovýchto budov v cizině běžné. „V zahraničí je víc objektů v soukromých rukou, není to nic neobvyklého. Záleží pak jen na vlastníkovi, jak si s takovou na finance náročnou stavbou poradí,“ míní odborník.