Majitelé domů a bytů ve Zlíně jakoby však odmítali tuto skutečnost akceptovat. Makléři a majitelé realitních kanceláří jsou v prognózách na letošní rok velmi opatrní.

„Vše se teprve ukáže. Jsme teprve na samém začátku roku a je těžké odhadovat, co přijde dál. Zájem je o menší byty a trvale také o baťovské domky. Jejich prodej a nákup byl krizí poznamenán mírněji než u jiných druhů nemovitostí,“ uvedl majitel realitní kanceláře Futurum Martin Dosoudil.

Potvrdil, že Zlín se nachází na čtvrtém až pátém místě v žebříčku cen nemovitostí a pozemků v rámci republiky.

Po stagnaci obchodů na trhu s nemovitostmi došlo k mírnému oživení na konci loňského roku. „Na konci listopadu a v prosinci se trh rozhýbal, nicméně leden a únor budou zřejmě slabší. Co se dá čekat v průběhu letošního roku, je víceméně závislé na tom, jaké si banky stanoví podmínky,“ řekla jednatelka realitní kanceláře Dohoda Zdena Klhůfková.

Podle ní je velmi málo lidí, kteří mají peníze na nákup nemovitostí v hotovosti, a podmínky bank pro získání úvěru jsou poměrně přísné.

„Největší zájem je o nákup bytů a pozemků, zejména v okrajových čtvrtích Zlína. Poptávka je také po domcích k rekonstrukci, to znamená nižší a střední cenová třída,“ dodala.

Také ona souhlasí s tvrzením, že v realitním sektoru patří Zlín k nejdražším regionům v zemi a v cenách bytů předčil místy i Brno.

Makléři neočekávají v letošním roce výrazné snížení cen nemovitostí, to se údajně nekonalo v regionu ve větší míře ani v loňském krizovém roce. Většina majitelů nemovitostí nebyla ochotna jít s cenou dolů navzdory tomu, že byla často velmi nadhodnocená.

„Cenu za svůj dům snižovat nebudu. Mám o ní svou jasnou představu a počkám si na kupce, který si ji bude moct dovolit zaplatit,“ řekl Václav Menšík ze Zlína.

Jeho postoj není ojedinělý. „Hodně majitelů skutečně vyčkává, ceny zřejmě opravdu již dále klesat nebudou,“ potvrdil makléř Roman Martišek z realitní kanceláře Real Spektrum.

Pokles cen zaznamenaly podle něj i dalších makléřů především byty v panelových domech. Také podle jeho zkušeností je nyní největší zájem o byty a pozemky. Značná poptávka je stále po pronájmech.

Jedním z důvodů je skutečnost, že je v současné době těžší získat úvěr na bydlení u některé z bank. Další příčinou zvýšené poptávky po pronájmech je narůstající počet studentů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a chybějící ubytovací kapacity. Někteří pronajímatelé studenty odmítají, jiní je vítají.

„Pronajímám tři byty a vím, že když určuji cenu za byt dle počtu lůžek, dostanu víc peněz, než když pronajmu byt jako celek,“ uvedl majitel nemovitostí ze Zlína, který si nepřál být jmenován.

Vývoj v letošním roce je tedy zatím nejasný. Prognózy odborníků na realitní trh však tvrdí, že do dvou či tří let budou ceny nemovitostí ještě výše, než jak tomu bylo na jaře 2008.