VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Byla docela zima, přesto slušovické trhy slavily úspěch

Slušovice - Téměř čtyři desítky stánků v sobotu zaplnily slušovické náměstí. Konal se tam již třetí ročník jarních trhů. Akce byla pořádána Nadačním fondem pro rozvoj a podporu Slušovic.

26.3.2013
SDÍLEJ:

Stánkař na jarmarku ve SlušovicíchFoto: DENÍK/Veronika Sedláčková

Ačkoli sobotní teploty příliš nepoukazovaly na fakt, že podle kalendáře nastalo jaro, sešlo se na náměstí ve Slušovicích poměrně velké množství lidí. Prodejci nabízeli dřevěné a proutěné výrobky, keramiku, textil a produkty z ovčí vlny. Předvelikonoční atmosféru pak podtrhovaly stánky s kraslicemi, pomlázkami a jarními květinami. Stánky s občerstvením nabízely langoše, bramborové spirály, trdelníky a frgály. Největší řady se ovšem stály na kelímek čaje, svařeného vína či horké medoviny. Nízké teploty a silné poryvy větru zahnaly do této fronty téměř každého, kdo se nevyzbrojil teplým oblečením. „Místo rukavic mám dva čaje," smál se protijdoucí pán.

Pokud se návštěvníkům na akci něco nelíbilo, bylo to dle ohlasů především již zmiňované počasí. Ačkoli sluníčko budilo dojem krásného dne, reakce „Ještě že mám čepici!" se ozývala velmi často.

Mezi další výtky pak patřily už jen drobné detaily.

„Naše malá se celý den těšila na klobásku, ale ty tady bohužel nemají," povzdechla si jedna z návštěvnic. Frekventovaná byla také připomínka, že atmosféra mohla být podtržena příjemným hudebním doprovodem.

V minulých letech býval součástí trhů také doprovodný kulturní program, od kterého však bylo letos upuštěno.

Podle informací Antonína Nováka, člena Nadačního fondu pro rozvoj a podporu Slušovic, je důvodem nový zákon a grantový systém přerozdělování peněz.

„Soustředíme se na to, aby ve Slušovicích vzniklo něco nového. Aby si lidé mohli nakoupit domácí výrobky, které preferujeme. Bohužel v letošním roce s námi počasí zamávalo, takže přijelo málo stánků, nicméně účast je hezká," komentoval událost a její průběh Antonín Novák.

Právě peníze z pořádání jarmarků tvoří část příjmů Nadačního fondu. Ten se snaží angažovat především v kulturní a sportovní oblasti, což se projevuje mimo jiné také podporou různých spolků. Fond spolupracuje také s občanským sdružením Domino, díky kterému může pořádat příměstské tábory pro děti. Dále podporuje konání společenských akcí, koncertů a divadelních představení.

Jarmareční den pohledem…

…STÁNKAŘE

Pan Luděk měl na jarmarku stánek s proutěným a dřevěným zbožím. Kromě jarmarků objíždí spolu s manželkou také poutě. Pokud se stánky otevírají zákazníkům v 9 hodin, musí vyjíždět z domu už o pět hodin dříve. Ve chvíli příjezdu nastává podle pana Luďka boj o místo. Zmínil, že velice často končí na periferii, neboť největší prostor zabírají zpravidla prodejci textilu.

Následují dvě hodiny vybalování a tři hodiny chystání. Ve finále je zboží připraveno k prodeji. Dále nezbývá, než čekat. V období kolem Velikonoc patří mezi nejprodávanější zboží pomlázky, klapačky a chřestačky, vařečky, metly a proutěné koše. Výhrou pak je nezmoknout, ačkoli při současném počasí možná spíše nezmrznout.

Pan Luděk se spolu se svými zákazníky shoduje v tom, že na podobných akcích bohužel ubývá stánků s rukodělnými výrobky. Ty jsou nahrazovány oblečením a plastovými hračkami. Není tedy divu, že je pro některé návštěvníky jeho stánek jakousi oázou. Někteří jsou jeho výrobky tak nadšeni, že si je údajně velice často také fotí. Ke konci dne nezbývá, než se sbalit a odjet domů.

…POŘADATELE

Podle Karla Jarcovjáka museli organizátoři vyznačit prodejní místa den předem. Pokud počítáme opět se začátkem v 9 hodin, musí začít s přípravami asi v 6 hodin ráno. Důležité je připravit přívod elektřiny pro některé ze stánkařů, nachystat odpadkové koše, uzavřít a ošetřit oblast, kde se akce koná. Ve chvíli, kdy začnou přijíždět majitelé stánků, musí samozřejmě někdo koordinovat pohyb a rozestavění prodávajících.

Během akce pak pořadatelé spíše dohlížejí na pořádek a snaží se předcházet problémům a komplikacím. Jejich finálním úkolem je pak samozřejmě uvést prostory do původního stavu.

Autorka VERONIKA SEDLÁČKOVÁ je studentkou žurnalistiky na Univerzitě Palackého v Olomouci 

Autor: Redakce

26.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

trenér Bohumil Pánik
1

Hráči jsou nekritičtí. Přeceňují sami sebe, tvrdí trenér Zlína Páník

Ilustrační foto

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

ANKETA: Vyberte nejkrásnější vánoční strom ve Zlínském kraji

Jaký vánoční strom je letos ve Zlínském kraji ten nejkrásnější? O tom můžete rozhodnout právě vy. Dejte hlas svému favoritu v anketě pod tímto textem.

SOUTĚŽ: Vyhrajte vouchery do Vánočního fanshopu FC Fastav Zlín

Hrajeme o 2x2 vouchery v hodnotě 200 Kč do Vánočního fanshopu fotbalového FC Fastav Zlín, který bude otevřen od 17. do 19. prosince od 15-20 hodin v prostorách pokladen kina ve zlínském obchodním centru Zlaté Jablko.

V plánu kraje je oprava Ploštiny i malenovického hradu

V rozpočtu, který bude 18. prosince schvalovat krajské zastupitelstvo, jsou navrženy investice za 1,7 miliardy korun. Nejvíce peněz, 120 milionů, by na Zlínsku mělo být přiklepnuto pro opravu Národní kulturní památky Ploština. Ta leží v katastru Drnovic.

„Člověk prostě musí s důchodem vyjít, nic jiného nezbývá.“

Není to sice moc, ale je to aspoň něco. Navýšení důchodu o 475 korun od Nového roku senioři ve Zlínském kraji vítají.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT