„Pacientů s recepty ubylo asi o třetinu. Počty zájemců o volně prodejné léky a vitaminy ale prozatím nestoupají. Zřejmě je to tím, že jsou předzásobeni léky a vitaminovými prostředky už od Vánoc nebo z předešlých měsíců,“ konstatovala magistra Stanclovy lékárny na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti Alena Mráčková.

Výrazný nárůst zájmu o své služby naopak zaznamenal léčitel a provozovatel uherskohradišťské prodejny s bylinami Evžen Brhel. „Od počátku nového roku stoupl počet zákazníků zhruba trojnásobně. Zájem je především o čaje, další bylinné přípravky a masti. Většinou se jedná o pacienty s vleklejšími obtížemi nebo chronickými nemocemi. Krátkodobá onemocnění lidé zpravidla řeší návštěvou lékaře,“ vysvětlil Brhel.

Na zhoršení situace se pracovníci lékáren připravovali už od počátku roku. „Počítáme s tím, že tržby by se mohly snížit o deset až patnáct procent. Naopak ale předpokládáme, že přibude pacientů, kteří budou chtít poradit s lehčími nemocemi, jako je rýma a jiné příznaky nachlazení. Je možné, že tito lidé kvůli platbám u lékaře a novým úhradám budou návštěvu ordinací odkládat. Spíše budou mít tendenci vyléčit své nemoci doma,“ zamyslela se lékárnice.

Nové regulační poplatky a změna cen za léky jsou novinkou, která platí od počátku roku 2008. Zaměstnanci lékáren musí kvůli těmto změnám také více komunikovat se zákazníky.