Výstava fotografií „Být nablízku“ věnovaná službě nemocničních kaplanů je do poloviny října k vidění v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně ( dále jen KNTB).

Snímky vznikaly v lůžkových zdravotnických a sociálních zařízeních po celé České republice a přibližují každodenní práci lidí, kteří se věnují duchovní péči o pacienty.

Výstava představuje kolekci dvaceti černobílých snímků, jejichž autorem je fotograf Filip Fojtík.

Od července do září 2013 fotografoval nemocniční kaplany při jejich službě nemocným, seniorům a umírajícím v nemocnicích, hospicích a pobytových sociálních službách v Rajhradě, Brně, Olomouci, Holešově, Kroměříži, Praze a Ostravě.

NEDÍLNÁ SOUČÁST LÉČBY

Během šesti let procestovala kolekce řadu míst po celé republice. Nyní bude až do 18. prosince putovat po nemocnicích Zlínského kraje.

„Práce nemocničních kaplanů u lůžka pacienta, v ambulancích nebo i v komunikaci s příbuznými pacientů je nenahraditelná. Během roku jen ve zlínské nemocnici poskytnou okolo dvou tisíc intervencí. Právě duchovní péči o pacienta zcela jednoznačně považujeme za důležitou a nedílnou součást celého léčebného procesu,“ uvedla Helena Šmakalová, náměstkyně ošetřovatelské péče KNTB.

Rozvoj pastorační péče o pacienty nemocnic založených Zlínským krajem je zejména v posledním roce velmi intenzivní. Kaplani přešli začátkem letošního roku z arcibiskupství do zaměstnaneckého poměru v nemocnicích.

Ve Zlíně navíc na začátku září vzniklo celé oddělení klinické pastorační péče, které je svou koncepcí a zaměřením vůbec prvním takovým pracovištěm v tuzemsku. Zajištění péče o duchovní potřeby pacientů je rovněž nově ukotveno v interních předpisech .

„Přístup vedení nemocnic ve Zlíně, Uherském Hradišti, Vsetíně a Kroměříži k duchovní péči o pacienty je opravdu neobyčejně vstřícný. Zlínský kraj je totiž specifickým regionem. Je tu vysoké procento věřících lidí, téměř na každém pokoji se s nimi setkáváme,“ popsala Marta Hošťálková, která jako kaplanka působí přímo ve zlínské nemocnici.

SLZY, KTERÉ MAJÍ SMYSL

Oddělení klinické pastorační péče, které Marta Hošťálková ve zlínské nemocnici vede, sdružuje pět kaplanů a sedm externích duchovních, kteří za pacienty podle přání docházejí. Dále také desítku akolytů – spolupracovníků nemocničních kaplanů, kteří přicházejí za pacienty se svatým přijímáním v neděli.

V nemocnicích ve Vsetíně a Kroměříž působí dva nemocniční kaplani, v Uherském Hradišti jeden.

Smyslem výstavy je podle slov Marty Hošťálkové přiblížit práci nemocničních kaplanů nejen veřejnosti, ale i zdravotníkům, s nimiž v rámci svého působení spolupracují.

„Sestry mnohdy po našem odchodu nacházejí pacienta na lůžku v slzách a mohou si klást otázku, co se během naší návštěvy dělo. Slzy ale mají v těchto případech očistný charakter a přinášejí úlevu. Výstavou chceme zároveň poděkovat nemocnicím, že nám věnovaly svou důvěru a umožnily nám pečovat o duchovní potřeby pacientů,“ doplnila kaplanka.

Výstava je v prostorách pavilonu 21 v areálu zlínské nemocnice k vidění až do 16. října 2019.

O výstavě

Pořadateli jsou Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně a Arcibiskupství olomoucké ve spolupráci s Katolickou asociací nemocničních kaplanů, Fakultní nemocnicí Olomouc a Obchodní akademií a Jazykovou školou Přerov.

Výstava je putovní, během příštích tří měsíců navštíví postupně také další nemocnice Zlínského kraje v Kroměříži, Uherském Hradišti a ve Vsetíně.