„Žádnou takovou službu neposkytujeme a ani o tom neuvažujeme,“ sdělila mluvčí zlínských strážníků Šárka Škubalová.
Ani ve Vsetíně, Uherském Hradišti či Kroměříži se majitelé domů či bytů od strážníků takové pomoci nedočkají. „Preventivně nabízíme zejména seniorům, že jim strážníci pomohou namontovat bezpečnostní řetízky nebo jim poradí s výběrem takového zabezpečení, ale byty skutečně nehlídáme,“ konstatoval mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.
Podle mluvčího otrokovické radnice Milana Plesara by to pro strážníky byla časově velmi náročná práce. „Máme tak nízké počty strážníků, že další takovou činnost jen těžko zvládli. Lidi většinou odkazujeme na soukromé bezpečnostní agentury, které tyto služby vykonávají,“ vysvětlil mluvčí. Podobně reagovala napajedelská starostka Irena Brabcová. „Ti čtyři strážníci, které ve městě máme, by to skutečně nezvládli,“ řekla. Přitom ve Cvikově je počet strážníků úplně stejný.
Byty ochrání i agentury
Pro větší ochranu svého domova mohou tak lidé využít soukromé bezpečnostní agentury. Ty však tyto služby nenabízí zadarmo. „Mohou si vybrat, zda fyzicky, tedy že pracovníci dům zkontrolují ráno i večer, nebo pomocí elektronického zabezpečení. Ceny jsou tedy pak různé a závisí i na vzdálenosti. Ale pohybují se zhruba od dvou set korun za hodinu,“ popsala pracovnice otrokovické bezpečnostní agentury Astrema Petra Kautská.
Podle ní se zájem o tento typ služeb převažuje zejména u majitelů rodinných domů. „Pravdou je, že lidé stále využívají svých příbuzných či známých, kteří jim byt či dům občas zkontrolují,“ konstatovala.
Policie: Dělejte dojem, že jste doma
Zlínská policie radí všem, kteří odjíždějí na letní dovolené, aby své bydlení zajistili tak, aby navenek vypadalo, že stále někdo doma je. „Například k tomu stačí pořídit elektrický spínač světel nebo poprosit své známé, aby jim čas do času byt zkontrolovali, vyvětrali či vybrali schránku,“ uvedla mluvčí zlínské policie Jana Bartíková. Podotkla však, že není rozumné takové informace sdělovat cizím lidem.
Lidé jsou často naivní
Že jsou však lidé stále důvěřivý se nedávno prověřil i Deník, který zavolal pěti lidem pod záminkou lukrativní nabídky zájezdu za velice nízkou cenu. Všech pět oslovených lidí, včetně prvoligového hráče FC Tescomy nebo vysoce postavený zaměstnanec jedné z krajských dopravních společností, sdělilo údaje nejen kdy budou doma, ale i v kterou hodinu určitě nebudou. „Rozhodně nenechávat na záznamníku či emailu vzkazy o odjezdu či datu návratu z dovolené ani po telefonickém rozhovoru s cizím člověkem,“ upozornila Bartíková.