Vyvolávací cena historického domu z počátku 17. století je jedenáct milionů

„Město bude hledat kupce pro měšťanský dům U Zvonu na náměstí, který kdysi sloužil jako radnice, a pro centrum služeb v Křižné ulici. Oba záměry projednávali zastupitelé už na konci ledna, tehdy ale nenašly potřebnou podporu,“ řekl mluvčí městského úřadu Josef Beneš.

Památkově chráněný renesanční dům U Zvonu se secesní fasádou byl postaven patrně roku 1607. Zprvu sloužil jako radnice, nyní v jeho prostorách působí restaurace. Město ho nabídne k prodeji prostřednictvím elektronického on-line výběrového řízení. Vyvolávací cena bude jedenáct milionů korun.

„Je to lukrativní a velmi dobře obchodovatelná nemovitost,“ přiblížila vedoucí odboru majetkové správy městského úřadu Alena Trampotová. Dodala, že tímto způsobem prodeje radnice výrazně ušetří na nákladech.

„Na rozdíl od klasické dražby, pro kterou bychom museli vybrat a zaplatit dražebníka,“ přiblížila Trampotová.

Centrum služeb jde do veřejné aukce

Naproti tomu centrum služeb v Křižné ulici by mělo nalézt nového majitele ve veřejné dražbě realizované vybraným zprostředkovatelem. Podle Beneše je důvodem několik neúspěšných pokusů radnice prodat tuto nemovitost s množstvím pronajímaných provozoven, která navíc vyžaduje nákladnou rekonstrukci.

Radní doporučili vyvolávací cenu dvacet milionů korun, zastupitelé ji ale navýšili o dalších pět milionů. „Zatím nejvíce nám za budovu nabídli přes devatenáct milionů. Riskujeme finanční ztrátu za zmařenou dražbu,“ varoval kolegy starosta Jiří Částečka. Podle Bohdana Mikuška ale není za současné situace na trhu s nemovitostmi vhodné budovu prodávat a pokud ano, mělo by ji město nabídnout současným nájemcům.