V nakládání s pozemkem, a tím pádem i se sousedící budovou bránil spor s firmou Eko Unibau, která tam už v roce 1994 soudu slíbila vybudování takzvaného Domu peněžnictví. Slib nesplnila, areál si ale přesto nadále nárokovala. O pozemek se přitom nestarala žádná ze stran sporu. A tak je nyní místo v centru Zlína zarostlé houštím, stěny budovy posprejované, a plot polepený silnou vrstvou plakátů.

V polovině října uznal nárok instituce na půdu v sousedství budovy Nejvyšší soud.

„Rozhodl, že pozemek zůstal ve vlastnictví státu, či přesněji řečeno, že smlouva, na jejímž základě získala pozemek do vlastnictví soukromá firma, je neplatná,“ informoval předseda zlínského Okresního soudu Jiří Dufek.

Dufka nyní čeká jednání s ministerstvem spravedlnosti, při němž by se mělo rozhodnout, jestli areál zůstane k dispozici státu, nebo bude nabídnut k prodeji. Pokud by dále patřil České republice, může tam sídlit i jiná instituce než právě soud.

„Zatím jsme vzali výsledek sporu na vědomí, žádná další opatření jsme nedělali. Jedna z variant je využití v rámci rozšíření krajského soudu. Je tady ale i možnost prodeje,“ přemítala mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Steinerová. Upozornila ovšem, že se zatím jedná o úvahy a spekulace.

O půdu na atraktivním místě v centru města se justiční orgán soudil s firmou Eko-Unibau.

„Žaloba byla podána v roce 2000. Už v roce 2006 bylo naší žalobě vyhověno. Kvůli dovolání podanému odpůrcem se však ještě věcí zabýval Nejvyšší soud, který nyní dovolání zamítl,“ upřesnil Dufek.

Předseda představenstva Eko Unibau Jaroslav Čech se k rozsudku Nejvyššího soudu odmítl vyjádřit.

Zato obyvatelé Zlína se rádi svěřili s nápady na využití zanedbaného místa. „Mohl by se rozšířit park,“ přála by si šedesátiletá Eva Brázdová.

„Já bych tam uvítala něco, kde se mohou lidé bavit, třeba čajovnu,“ podotkla patnáctiletá Barbora Holá.

Majitel prodejny sídlící hned naproti bývalému soudu Martin Skopal doufá, že se místo po získání jasného vlastníka konečně zkultivuje. „Také jsme měli o tu budovu kdysi zájem,“ dodal.

Diskutujte s námi na téma budova bývalého okresního soudu ve Zlíně. Po osmi letech připadla chátrající budova státu, co ale bude se stavbou dál? Dříve sloužil objekt jako pivovar, jaká bude jeho další existence? Diskutujte a hlasujte v anketě.