„Především u dětí trpících mozkovou obrnou stimuluje canisterapie svalovou soustavu," říká lékař.
O takzvanou canisterapii léčebný kontakt psa a člověka je aktuálně takový zájem, že odborníci, kteří ji praktikují, musejí odmítat potenciální klienty.
Poptávka je údajně obrovská
„Poptávka je opravdu obrovská. Je nám líto, ale ačkoliv nechceme, musíme klienty odmítat," potvrdila Deníku Jitka Mokrejšová ze zlínského Canisterapeutického centra.
Eminentní zájem evidují také v opačném případě.
„Obrovské množství lidí se v posledních dvou letech chce stát canisterapeutem," konstatovala Mokrejšová. Nárůst počtu terapeutů vysvětluje Hana Vaculínová z Valašskobystřicka tím, že mnozí v jeho funkci nacházejí jisté naplnění.
„Je to o osobním přesvědčení a také o názoru, že jejich pes je k tomu vhodný a canisterapie má smysl," řekla Vaculínová. Kontakt psa a člověka má prý opravdu léčebný účinek. Potvrzuje to alespoň František Juřenčák, praktický lékař pro děti a dorost v Uherském Ostrohu , Ostrožském Předměstí.
„Určitě canisterapii doporučuji. Nic špatného nikomu nepřinese. Především u dětí trpících mozkovou obrnou stimuluje svalovou soustavu. Kontakt se zvířetem má pro pacienta příznivý dopad," vyzdvihl Juřenčák.
S canisterapií se včera poprvé mohly na vlastní oči i kůži seznámit děti ze Základní školy Trávníky v Otrokovicích.
S fenkou Chiarou, louisianským leopardím psem, tam mezi ně přišla Klára Valaská z Kroměříže.
„Můj pes má na terapii výbornou povahu a vlohy. Chtěla jsem proto jeho vlastností využít. Je to zajímavá alternativní medicína," je přesvědčena canisterapeutka Valaská.
Dětem se líbila hra "ojídačka"
Z hodiny si děti odnesly spoustu zážitků, mezi kterými jednoznačně vedla hra ojídačka: děti si lehly na bříško, na čelo, tvář nebo třeba nohy položily po jednom piškotu a Chiara jej musela vyčmuchat a sežrat.
„Mně se líbilo, jak mi olizovala nohy, aby si pod nohavicí našla svůj piškot," smál se po skončení akce sedmiletý Filip. „Doma pejska sice nemám, zato ale dva pískomily," pochlubil se otrokovický školák.
Škola pošle psovi alespoň piškoty
Canisterapii si pochvalovala také vychovatelka Hana Ficková.
„Byli jsme šťastní, když nám tuto možnost nabídl jeden z našich kantorů pro žáky. Děti měly dobrou příležitost se s touto metodou seznámit. Budeme se snažit pejskovi odměnit a pošleme mu alespoň piškoty," zhodnotila Ficková.
Co je canisterapie
Canisterapie je název pro metodu pozitivního psychosociálního a fyziorehabilitačního působení na potřebné osoby, a to prostřednictvím speciálně vedeného a cvičeného psa nebo feny.
Canisterapie má vliv na psychologickou a sociálně--integrační stránku člověka. Kontakt se psem představuje účinné rozptýlení pro lidi trpící psychickými poruchami, depresí nebo pro ty, kteří se prostě cítí opuštěně. Například v domovech pro seniory nebo v dětských domovech, kde je pes pro děti kamarádem a tvorem, o kterého se musí starat, a tak se lépe srovnají se ztrátou rodičů.
V ústavech pro postižené pes tvoří součást rehabilitace.
Zdroj: wikipedie