VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čechy se topí, kraj je připraven

Zlínsko - Jako noc a den působí zprávy o stavu vodních toků z Čech a následně z Moravy. Nebýt katastrofických událostí v Čechách, lidé na Zlínsku by si dál žili svým životem. Současná situace však i zde vzbuzuje řadu otázek. Nemůže něco podobného přijít i sem? Jsou přehrady dostatečně upuštěné?

4.6.2013
SDÍLEJ:

Nová protipovodňová hráz na pravém břehu řeky Moravy ochrání Napajedla před velkou vodou, na snímku starostka Napajedel Irena BrabcováFoto: DENÍK/Matej Slávik

Je moje obec či město připraveno na povodňovou vlnu? To jsou otázky, které při sledování zpráv napadnou snad každého.

Nebezpečí nehrozí, ale jsme připraveni

Ve Zlínském kraji žádné bezprostřední nebezpečí nyní sice nehrozí, města a obce si přesto raději oprašují povodňové krizové scénáře.

„Úzce spolupracujeme s Českým hydrometeorologickým ústavem, sledujeme aktuální klimatické podmínky, a upouštíme tedy podle platného manipulačního řádu" uvedla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Co se změnilo od minulých povodní? „Potenciální záplavová území ve městě jsme osadili více než dvěma stovkami hlásičů, které jsou technologicky vyspělejší než ty předchozí. Pro lepší odhad objemu srážek byly také instalovány dva srážkoměry s automatickým přenosem dat. Umístěné jsou v místních částech Prštné a Lužkovice, kde v předcházejících letech došlo k opakovanému rozvodnění toku a zaplavení nemovitostí," ujistil primátor Zlína Miroslav Adámek. Na téma povodní však zlínští radní neřešili jen prevenci, ale i pomoc zasaženým oblastem.

„Je jasné, že na řadě míst Čech je situace dramatická a nám nejsou osudy lidí, které trápí velká voda, rozhodně lhostejné. Tam, kde bude potřeba, jsme připraveni pomoci. Disponujeme lidmi se zkušenostmi z předchozích povodní i potřebnou technikou," ujistil náměstek primátora Ondřej Běták.

Ochranu proti povodním nechtějí podcenit ani v Otrokovicích. Zde se toho od historických povodní v roce 1997 změnilo hodně. Město je nyní dáváno v oblasti protipovodňové ochrany za vzor. Stav vodočtů tu například sledují strážníci pomocí kamer. Mají tak o stoupající vodě okamžitý přehled. Od roku 2011 zavedli ve městě také systém varovných sms zpráv.

Technika pomáhá

„Protipovodňové hráze a stěny dnes lemují koryta řek Moravy i Dřevnice. Došlo k navýšení kapacity odvodňovacích koryt. Po materiální stránce se radikálně zlepšila situace ve vybavenosti dobrovolných hasičů, kteří se aktivně podílí na mnoha zásazích ve městě i okolí. Pořízena byla také výkonná čerpadla či protipovodňové vaky," popsala mluvčí Otrokovic Lenka Krupková.

Samotné město investovalo od té doby do protipovodňových opatření asi 35 milionů korun. Dalších 200 milionů zaplatily soukromé podniky.

Aktuálně na Zlínsku není vyhlášen žádný stupeň povodňové aktivity. I podle meteorologů mají deště pomalu ustávat.

Primátor Adámek: Vyslání pomoci Praze naše hasiče neoslabí

Zlín, Praha – Čechy se topí v bahně. Až voda opadne, zůstanou však lidem jen oči pro pláč. Skepse není na místě. Na Moravě se už formuje pomoc. Kromě materiálních či finančních sbírek jsou k odjezdu připraveny i specializované týmy zlínských hasičů či strážníků. O formě pomoci rozhodnou v nejbližších dnech i radní v Otrokovicích. O případné pomoci mluví primátor Zlína Miroslav Adámek

Zvažuje zlínský magistrát nějakou konkrétní pomoc? Finanční nebo třeba i organizační?

V podstatě okamžitě jsme schopni poslat do zasažených míst dva pomocné týmy. Připraveni jsou hasiči i tým městské policie. Hasičů je devět, strážníci jsou v počtu sedmi mužů. Vyrazit mohou do několika hodin od obdržení požadavku.

Řešit finanční pomoc je v tuto chvíli předčasné, teď je potřeba zvládnout krizové situace. Je ale jasné, že škody půjdou do miliard korun. Z tohoto pohledu pomoc města Zlína nemůže být nijak zásadní, hlavní břímě bude na státu.

Jak konkrétně mohou členové týmů, které můžete vyslat, v postižených oblastech pomoci?

Hasiči jsou kompletně vybavení. Mají elektrocentrály, rafty či čerpadla. Plně vybaveni jsou i strážníci. Ti mohou jak zachraňovat životy tak provádět ostrahu majetku evakuovaných lidí. Součástí obou týmů jsou také lezci. Specialisté na pohyb v náročném terénu.

Mají tyto týmy s prací při povodních nějaké zkušenosti?

Ano, a ne malé. Členové týmů zasahovali při předchozích povodních v Praze, Ústí nad Labem, Znojmě či Chrastavě. Oba týmy mají kromě svého vybavení zajištěna i vozidla.

Co kdyby mezitím přišla velká voda i do Zlína?

Případné vyslání těchto týmů nijak neovlivní schopnost města zajistit ochranu jeho obyvatel a území před velkou vodou.

Autor: Lukáš Fabián

4.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zlínští hokejisté (v modrém) v 16. kole extraligy doma hostili Liberec. Na snímku brankář Kašík

Kašík v euforii: Neskutečné. Straší nás minulé roky

AKTUALIZOVÁNO

Hokejisté Zlína předvedli další famózní finiš a zdolali Liberec

Další obrat dokonán! Hokejisté Aukro Berani Zlín dokázali dotáhnout další obrat. Tentokrát po dvou slepených gólech během 42 vteřin Liberec vedl 2:0. Jenže beranům stačily poslední dvě a půl minuty, aby vyrovnali na 2:2 Lotyši Robertsem Bukartsem a Ralfsem Freibergsem.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Výsledky voleb ze všech obcí v našem okrese

Emocemi a překvapeními nabitý volební víkend přinesl spoustu zajímavých změn, výsledků a reakcí. Tištěný pondělní Deník jich bude plný.  

Alena Gajdůšková: Radost mi kazí neúspěch, chci bojovat za pacienty

S rozporuplnými pocity se vrací do vrcholové politiky Alena Gajdůšková z ČSSD. „Z výsledků sociální demokracie jsem smutná a nešťastná. V kraji máme jediný mandát a získala jsem ho já. To je pro mě velice rozporuplné. I vůči Antonínu Seďovi, kterého takto ve sněmovně střídám a který byl vždycky slušným politikem,“ říká Gajdůšková.

Po patnáctileté práci poslance půjdu normálně pracovat

„Ani v těch nejčernějších snech,“ komentuje sociální demokrat Antonín Seďa volební výsledek jeho strany. Stejně jako řada jeho spolustraníků ve sněmovně končí. Po 15 letech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení