„V loňském roce lékaři odoperovali 210 endoprotéz kyčlí a 126 kolenních náhrad. Tento rok by se mělo jen u pojištěnců Všeobecné zdravotní pojišťovny jednat o 245 operací kyčlí a 145 výměn kolenního kloubu,“ sdělil ředitel nemocnice Zdeněk Mikel.Větší množství zákroků mohou podle něj lékaři udělat díky změně plateb za operace od pojišťovny VZP.

„Vloni nám platili formou paušálu a dříve úhradou podle jednotlivého výkonu. Letos přišla VZP s takzvaným balíčkovým systémem,“ vysvětlil Mikel.
Pojišťovna tak bude platit jen výkony nasmlouvané u kvalitních pracovišť, která mají přijatelnou cenu kloubních náhrad. Ty přitom stojí desetitisíce korun. Jejich cena tedy ovlivňuje možnost počtu zákroků.

„Na operace endoprotéz se u nás čeká přibližně čtyři až pět let, pokud jde o kolena, u kyčlí jsou to tři roky,“ doplnil Mikel. Podle ředitele zlínského územního pracoviště VZP Tomáše Melichara by se díky většímu počtu operací už za několik let na výměny kloubů vůbec nemuselo čekat. „U kyčlí by mohly čekací lhůty vymizet v roce 2011, u kolen by to mělo být asi o čtyři roky později,“ upřesnil Melichar.

Své zkušenosti s výměnou kolenního kloubu má také šestasedmdesátiletá Jarmila Hasoňová ze Zlína. „Musela jsem čekat čtyři roky, než mi dali nové koleno. Už mě to strašně bolelo a koleno hrozně vrzalo,“ svěřila se seniorka. Operace jí prý opravdu pomohla. „Chodí se mi daleko lépe,“ pochvaluje si Hasoňová.

Problémy má i s druhým kolenem, a uvažuje, že si ho dá také vyměnit. „Jsem ráda, že se lhůty na operace zkracují. Kdyby to bylo možné, nechala bych si kloub vyměnit třeba hned,“ míní Hasoňová. Zlínská Baťova nemocnice ke konci května registrovala přibližně osm set padesát čekatelů na operaci kyčle a čtrnáct set lidí, kteří potřebují kolenní náhradu.