Noční můra. Kalamita. Šílený zmatek. Nekonečné minuty čekání. To je jen několik nářků vztahujících se k rekonstrukcím silnic na Jižních Svazích. Když se štípe dříví, lítají třísky, připouštějí obyvatelé třicetitisícového sídliště, městu ale vyčítají špatné načasování a souběh prací v jednotlivých částech.

„Zavřená Česká a již měsíce kompletně rozkopaná Pasecká je pro nás katastrofický scénář,“ konstatoval Jiří Miklík. Bydlí v části Jižních Svahů nad ulicí Paseckou a pod ulicí Českou.

„Tady je dopravní situace nejhorší,“ myslí si. Trpělivost dochází i Bohumilu Zátopkovi, který každý den i několikrát potřebuje projet rekonstruovanou ulicí Paseckou na Mezihoří. „Šílené. Už je to opravdu dlouho,“ uvedl.

Ve Zlínském KUC proběhlo cvičení police a městské policie. Zúčastnilo se ho celkem více jak dvě sta lidí.
Kongresové centrum ve Zlíně bylo v obležení policie a strážníků. Šlo o cvičení

Rozladěná je i Milada Malá. Bydlí v ulici Česká a prý jako na smilování čeká, až bude hotovo.

„Termíny plníme, každé úterý máme kontrolní dny,“ uvedl ke komplexní obměně prostor v ulici Česká mluvčí města Zdeněk Dvořák. Chodníky se dočkají nové zámkové dlažby, součástí velkorysých změn bude i instalace nového veřejného osvětlení, prostory ozdobí nový mobiliář.

„Jednotlivé etapy jsou rozplánovány tak, aby byl v oblasti zajištěn vjezd a výjezd aut,“ uvedl mluvčí města.

Uzavření České zkomplikovala nedostavěná Pasecká. Ta je uzavřená již od loňského podzimu. Podle magistrátu je stavba složitá z hlediska rozsahu prací. Obsahuje dva mostní objekty, kruhovou křižovatku, dvě zastávky MHD včetně zálivů, opěrné zdi, přechody pro chodce, přístupové chodníky a cyklostezku.

I podle dodavatelské společnosti trvají opravy déle, než předpokládali.

„Je to ale dané nesouladem projektové dokumentace inženýrských sítí se skutečností,“ vysvětlila za Eurovii CS tisková mluvčí Iveta Štočková. 

DOKONČENÍ PASECKÉ POMŮŽE

Lidem by mělo ulevit deklarované dokončení rekonstrukce ulice Pasecká naplánované do 30. listopadu.

„Do tohoto termínu skončí dopravní opatření,“ uvedla tisková mluvčí Eurovie.

Dodala, že se sice ještě budou dokončovat drobné práce, ale ty nebudou mít vliv na dopravu v místě. „Počasí nám přeje, věříme, že konec listopadu je maximální termín,“ uvedl mluvčí města Zdeněk Dvořák.

Gahurův prospekt na náměstí T. G. Masaryka ve Zlíně.
Tohle chceme. Zlíňané sami mohou rozhodnout, co má ve městě být

Odpadne i semafor, který průjezd extrémně zdržuje.

„Lidé tady čekají dlouhé minuty,“ uvedla Milada Malá. Zprůjezdnění komunikace usnadní dostupnost lokací pod uzavřenou Českou. K nim se nelze jinudy než přes Paseckou v tuto chvíli dostat.

Co se týká České, lidé budou muset být i nadále trpěliví. Ulice se bude opravovat do konce května příštího roku. Tento termín by měl být podle města definitivní.

„Hotovu již máme spodní část České, nyní se pracuje v horní části,“ vysvětlil Zdeněk Dvořák.

VSTÁVAT MUSEJÍ DŘÍVE

Pokračující rekonstrukce, částečně omezené průjezdy silnic i semaforem řízený jednosměrný provoz v části Pasecké komplikuje i příjezd k 17. ZŠ.

„Musíme každý den vyrazit dříve, abychom přijeli včas,“ zmínil Pavel Beneš, který do školy vozí dvě děti. Příjezd ke škole z ulice Okružní přes ulici Českou je z důvodu rekonstrukce uzavřen, uzavřena je i ulice Křiby. Ke škole lze přijet pouze cestou řízenou semaforem.

Rozkopaných silnic a prostranství se ale obyvatelé této části Svahů hned tak nezbaví.

„Navazovat bude další etapa oprav, a to ve vedlejších ulicích,“ dodal mluvčí. Týkat se budou ulic Moravská a Slezská.

Instalace nové projekční kostky na zimním stadionu ve Zlíně.
Kostka už visí! Chlouba zimáku je na svém místě