„Už od pátečního odpoledne se začneme věnovat zejména šití historických kostýmů a dalším textilním řemeslům,“ vysvětlila Jana Gazdošová, vedoucí sdružení.

Na místě bude totiž třeba tkadlec, který zájemce naučí utkat si na jednoduchém hřebenovém stávku popruh, nebo barevnou stuhu na takzvaných karetkách.

O kousek dál budou návštěvníci splétat barevné tkaničky jen pomocí vlastních prstů, tak jako to s oblibou dělaly ve středověku anglické šlechtičny.

U jiného stolu se zase naučíte plést pomocí obyčejné jehly nebo příst na vřetánku. Pro koho by barevné nitě byly snad příliš jemné, může se pustit do splétaní proutí pod vedením mistra košíkáře.

Událost Workshop starých řemesel VIII na Facebooku:

Nejbohatší program čeká na účastníky v sobotu.

„Přijede ještě kovář, který vás naučí udělat si vlastní sponu na šaty, další řemeslníci pak s výrobou plsti z ovčí vlny nebo pletením sítí,“ podotkla Gazdošová.

Psaní brkem i ohňová show

Velkám tahákem určitě bude i kurz psaní gotického písma brkem. Večer se frekventanti naučí, jak si udělat vlastní ohňovou show.

Novinkou je v letošním roce přednáškový blok.

„Začneme v sobotu v jednu hodinu odpoledne povídáním o bylinkách, tradici a původu bylinkářství a bude i bylinková poradna. O hodinu později tedy ve dvě si řekneme něco o vývoji oděvu ve 14. století a ve tři hodiny zakončíme přednáškou o středověkém lékařství,“ slíbila vedoucí Čeládky řemeslné.

Zoo Zlín. Ilustrační foto
Kam o víkendu? Do Zoo Zlín, na balet, myslivecký ples nebo festival zdraví

Výuka téměř všech řemesel bude pokračovat i v neděli, kdy program skončí ve čtyři hodiny odpoledne. Organizátoři pamatují i na malé děti, pro které zajistili hlídání i dětský koutek s dobovými hračkami.

A jako každá dobrá věc i otrokovický Workshop něco stojí. Za celý víkend zaplatí účastníci dva tisíce čtyři sta korun, za sobotu třináct a za neděli jen devět set korun. Kdo by chtěl jenom na přednášky, tak si může přinést jen symbolickou stokorunu.

Autoři: Pavel Moš, Karel Rozehnal