Rizikovou skupinou jsou podle lékařů ze Zlínska především mladí lidé ve věku od patnácti do pětadvaceti let

„Rizikovou skupinou jsou především mladí lidé ve věku od patnácti do pětadvaceti let. Častější výskyt těchto onemocnění je právě v létě a v období kolem Vánoc," upřesnila primářka kožního oddělení Krajské nemocnice T. Bati Hana Tomková.

Mezi další rizikové skupiny pak patří také promiskuitní osoby obojího pohlaví nebo muži mající sex s partnerem stejného pohlaví.

„Nebezpečný může být v podstatě každý nechráněný pohlavní styk, pokud nejde o stálého věrného partnera. Z čehož plyne, že v nebezpečí je velká část sexuálně aktivních lidí," doplnila vedoucí protiepidemického odboru Hana Tkadlecová.

V létě se podle odborníků cítíme bdělejší, aktivnější a chuť na sex stoupá. Za to mohou i vizuální podněty v podobě miniaturních sukének, bikin a průsvitných modelů, které svádí k jednorázovému povyražení. Nákaze se ale lidé vystavují právě střídáním partnerů. Z klasických sexuálně přenosných chorob se ve zlínské nemocnici setkávají nejčastěji s kapavkou i syfilidou.

„Tato onemocnění jsou léčena antibiotiky. Pohlavním stykem lze ale také přenést chlamydie, herpes, hepatitidu B, HPV, HIV či například svrab," upozornila lékařka Hana Tomková.

Zlínský kraj však patří mezi kraje s menším výskytem pohlavních chorob. Kromě ADIS evidovala v loňském roce krajská hygienická stanice 27 případů kapavky, 2 případy syfilis a 10 případů hepatitidy typu B jen některé jdou ale na vrub sexuálního přenosu.

Všechny pohlavní nemoci musejí lékaři hygieně povinně hlásit. K nim patří i pohlavní infekce způsobené chlamydiemi, kterých v loňském roce evidovali na hygieně 93.

Nejrychleji se šířící nemocí je podle Hany Tkadlecové kapavka a chlamydiové pohlavní infekce. Jsou u nich možné opakované nákazy, obě se léčí antibiotiky pod dohledem lékaře a nezřídka se vyskytují současně.

„Při dostatečném počtu zdrojů infekce se však kterákoli nemoc může šířit rychle, tak jako teď vidíme u HIV/AIDS, kdy rok od roku stoupá v ČR počet nově zachycených případů," varuje Hana Tkadlecová.

Tomu, kdo nemá jednoho partnera, doporučuje lékařka jednoznačně používat kondom při každém pohlavním styku.

„Nebezpečné ale mohou být i takzvané nekoitální aktivity, kontakt se sekrety, například při přenosu lidských papilomavirů, které mohou mimo jiné způsobovat velmi nepříjemné a odolné genitální bradavice," upozorňuje Hana Tkadlecová.

Proti virové hepatitidě typu B a lidským papilomavirům se pak lze chránit také očkováním. Díky pravidelnému očkování naší populace do pětadvaceti let proti virové hepatitidě typu B klesl počet onemocnění, kde byla infekce způsobena především pohlavním přenosem. Zájemci, kteří by chtěli mít jistotu, si mohou nechat vyšetřit krev na HIV ve Zdravotním ústavu ve Zlíně v budově krajské hygienické stanice. Vyšetření tam stojí přibližně 360 korun.

„Mám stálou partnerku už šest let, takže tyto problémy řešit nemusím. Co ale vím, tak počet lidí s HIV v Česku stále stoupá, proto myslím, že je pro každého lepší si dávat pozor, a to i kvůli ostatním nemocem," myslí si například osmadvacetiletý Ondřej Bárek.