„Za období let 2022 a 2023 řešil Celní úřad pro Zlínský kraj pět případů nelegální výroby lihu v podmínkách takzvané černé pálenice, kdy bylo současně se zpracovaným ovocným destilátem zajištěno rovněž výrobní zařízení - ve čtyřech případech provozuschopné, v jednom případě zničeno požárem,“ uvedl na dotaz Deníku mluvčí Celního úřadu pro Zlínský kraj Dušan Janiš.

Celníci objevili černé pálenice postupně v Lutonině (květen 2022), Dolní Bečvě (srpen 2022), Poličné (listopad 2022), Lešné (říjen 2023) a poslední v Chropyni (listopad 2023).

V dalších třech případech pak celníci zabavili 259 litrů ovocného destilátu.

„Nicméně tento pouze samostatně, bez destilačního přístroje,“ poznamenal mluvčí.

Nový most v Zubří na Rožnovsku; prosinec 2023
Nový most v Zubří i úsekový radar v Ústí u Vsetína zprovozní dokonce roku

„Specifickým byl případ v Dolní Bečvě, kde byla černá pálenice objevena po likvidaci požáru v hospodářském objektu, který se následně rozšířil i na obytný dům, přičemž příčinou detonace byla zřejmě nelegální výroba lihu. Majitel usedlosti utrpěl popáleniny na 40 procentech těla a musel být převezen do nemocnice. Na základě zjištěných poznatků - množství ohořelých a zničených nádob, množství žitného kvasu - bylo možné odvodit, že se jednalo o nelegální výrobu většího rozsahu,“ prozradil Dušan Janiš.

Hrozí pokuta až 10 milionů korun

K odhalení černých pálenic dochází různými způsoby.

„Jednak na základě vlastní vyhledávací činnosti, nicméně také na základě oznámení, které přijímáme od občanů,“ dodal mluvčí.

Při ohledání místa požáru v Dolní Bečvě objevili celníci nelegální pálenici.
Co stálo za požárem v Dolní Bečvě? Nelegální pálenice, zjistili celníci

Provozovateli ilegální pálenice hrozí pokuta až 10 milionů korun.

„Každý daný případ je v rámci správního řízení projednán a posouzen s tím, že při konkrétní výši pokuty je zohledněno jak množství vyrobeného lihu, doba, po kterou k nelegální činnosti docházelo, tak případně i všechny další významné související okolnosti,“ vysvětlil mluvčí.

Roste množství nelegálního alkoholu

Od metanolové aféry uplynulo už více než deset let. Celníci varují, že v posledních měsících dochází k významnému nárůstu výskytu alkoholu neznámého původu.

„Proto apelujeme na veřejnost, aby se vyhýbala konzumaci jakéhokoliv alkoholu, u něhož není kontrolní páska ke značení lihu,“ vzkázal Dušan Janiš.

„U metanolu je nutné mít stále na paměti, že i relativně malé množství může znamenat fatální následky, proto je obezřetnost na místě,“ dodal.

Muž na Zlínsku vykradl obchod s elektronikou, aby měl dárky na Vánoce. Za tři dny se přišel udat.
Vykradl obchod s elektrem, aby měl dárky na Vánoce. Za tři dny se přišel udat

Alkohol neznámého původu evidují celníci po celé České republice, Zlínský kraj není v tomto směru výjimkou.

„Podle údajů k září 2023 Celní správa České republiky eviduje od počátku loňského roku enormní nárůst záchytů nelegálního nakládání s neznačeným lihem a lihovinami. Za prvních osm měsíců loňského roku zajistila téměř 8400 litrů lihovin, z toho 5078 litrů na pozemních komunikacích a dalších 3321 litrů v provozovnách,“ vyčíslil mluvčí.

V meziročním srovnání s předloňským rokem tak došlo k nárůstu o 314 procent lihovin zajištěných na cestách a o 29 procent v provozovnách.