Podle statistik, které uveřejnilo Policejní prezidium, byli ochránci veřejného pořádku nejčastěji napadeni během jara či léta. Nejčastějším dnem pak byla sobota.

„Je to den, kdy jsou lidé často doma, což některé svádí k většímu množství požívání alkoholu. Ten zvyšuje agresivitu, která je nejčastější příčinou konfliktů,“ vysvětlila mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.

Například loni v červenci dostal právě v sobotu v noci pěstí do obličeje i policista, když přistihl podnapilého šoféra ve Zlíně.

„Muž nadýchal téměř jedno promile. Policisté ho proto vyzvali, aby se podrobil lékařskému vyšetření a z bezpečnostních důvodů mu chtěli přiložit pouta. Řidiče však začal bránit jeho spolujezdec a policisty od něj odtahoval. Začal být agresivní a snažil se jednoho z policistů udeřit pěstí,“ připomněla další případ zlínská policejní mluvčí.

Že hraje alkohol u většiny konfliktů hlavní roli, potvrzuje policie i v dalších okresech.

„To je skutečně bohužel nejčastější prvek, který u útoků sehrál svou roli, ať už se jedná o dospělé, ale dokonce i mladistvé lidi,“ potvrdila mluvčí kroměřížské policie Blanka Králová.

Ale ani silniční kontroly nejsou pro strážce zákona zrovna bezpečnou činností. Často se totiž setkají s tím, že na ně řidiči najíždějí.

To se nedávno stalo i otrokovickému policistovi, když chtěl zastavit kvůli běžné kontrole přijíždějící auto.

„Jeho řidič ale na signál nereagoval. Naopak zrychlil a najel na něj. Policista musel rychle uskočit, aby ho auto nesrazilo,“ připomněla událost Bartíková.

Když pak strážci zákona po delším pronásledování šoféra chytili, zjistili, že měl muž zakázáno řídit. Mimo to, že porušil nařízení soudu, mu ještě přibyl trestný čin útok na veřejného činitele.

Že by se velmi nebezpečným nástrojem mohl stát i hasící přístroj, tak to určitě loni v létě nečekal jeden z policistů ve Zlíně. Společně se svým kolegou jeli na pomoc ochrance do zlínského supermaketu, která při krádeži přistihla dvaatřicetiletého zloděje. Ten byl ale tak agresivní, že ho muselo držet několik lidí, aby mu vůbec strážci zákona nasadili pouta.

„To se jim nakonec podařilo, ale jen zepředu. Toho právě muž využil, uchopil devítikilový hasicí přístroj a hodil ho policistovi na hlavu. Jen díky pohotovosti jeho kolegy unikl vážným zraněním. Přesto ho musel ošetřit lékař,“ uvedla další z případů zlínská policejní mluvčí.

Agresoři si však často neberou servítky ani před ženou policistkou.

„Loni v prosinci kopl do břicha jednu naši kolegyni sedmatřicetiletý muž, když zasahovala u potyčky v jedné restauraci na Vsetínsku. Žena pak musela dokonce vyhledat i lékařské ošetření,“ podotkla dále vsetínská policejní mluvčí Ludmila Brousilová.

Trest za útok na policistu však nebývá malý. Agresorům hrozí až tříleté vězení.