„Ceny pohonných hmot budou ještě chvíli klesat, ale už ne tak rychle a výrazně,“ přiblížil analytik společnosti Patria Finace Tomáš Vlk.

Litr naturalu se podle něj nyní prodává v průměru za 31,39 korun. Nafta pak za 33,34 korun za litr.

Ceny se u jednotlivých čerpacích stanic na Valašsku ale liší.

Například ve Vsetíně – Bobrkách si mohou řidiči natankovat litr naturalu za 29,90 a litr nafty za 21,40. V Bystřičce je už ale přijde litr naturalu na 30,30 a litr nafty na 32,20. A ve Valašském Meziříčí si připlatí ještě více. Litr naturalu pořídí za 31,50 a litr nafty za 33,30.

„V polovině září se začnou pohonné hmoty opět zdražovat. Zatím ale jen mírně,“ řekl Vlk. Důvodem je podle něj negativní vývoj ve světových cenách ropy a posilující dolar.

Šoféři se zdražování obávají.

Například Ilona Svobodová z Rožnova pod Radhoštěm jezdí autem do práce. Denně najede zhruba sedmdesát kilometrů. Při současných cenách tak projede měsíčně dva tisíce sedm set korun.

„Pokud ale benzín zase stoupne, budou to už tři tisíce. A to je hodně,“ postěžovala si řidička, která uvažuje o změně místa.

„Musím si najít práci blíže svému bydlišti. Dojíždět se mi už nevyplatí,“ povzdechla si Svobodová.

Obavy z růstu cen pohonných hmot pociťují také autodopravci.

„Plnou nádrž nafty beru asi pětkrát do měsíce. Takže teď uspořím něco přes tisícovku. A to je znát. Umím peníze utratit jinak než za naftu,“ usmál se Libor Kotrla z Valašského Meziříčí.

Řidiči se obávají, kam až mohou ceny benzínu a nafty vystoupat. „Mám obavu, že cena nafty nakonec vyskočí až na čtyřicet korun,“ povzdechl si Libor Dvořák z Ústí.