Například v Brumově-Bylnici mělo už v říjnu loňského roku začít růst deset nových bytových jednotek na sídlišti Družba. „Stavět jsme nezačali kvůli krizi, klientům jsme nechali prostor, aby se rozmysleli, zda bude jejich zájem trvat,“ vysvětlila zástupkyně investora stavby Helena Juráňová.

Jedná se o dvou a třípokojové byty v ceně od 1,3 do 1,9 milionu korun podle rozlohy. „Máme stavební povolení na čtyři bytové domy, dohromady tedy čtyřicet bytů. Ty ceny u prvního domu jsou přímo dumpingové, nemohli jsme si dovolit jít třeba na takovou úroveň, na jaké jsou ceny bytů ve Zlíně,“ popsala Juráňová.

Finanční krize podle jejích slov poznamenala poptávku po bytech i ve Zlíně, ale ne v takové míře jako v menších městech. „Klienti mají strach se zadlužit, když je doba nejistá,“ míní Juráňová. Momentálně se však možná začíná blýskat na lepší časy. „Rozhodli jsme se, že v květnu nebo v červnu začneme stavět první dům a podle zájmu uvidíme, jak to bude dál,“ sdělila Juráňová.

V nedalekém Slavičíně se potýkají s následky finanční krize také. Už rozestavěný je bytový dům v ulici J. Šály, jehož výstavbu iniciovalo město.

„Zájem o byty klesl, na konci loňského roku zůstali tři zájemci z osmnácti bytů,“ prozradil slavičínský starosta Jaroslav Končický.

„Investor v té době uvažoval i o zakonzervování stavby, s tím jsme ale nesouhlasili,“ popsal postoj radnice Končický.

Město se tak rozhodlo pomoci developerovi alespoň snížením ceny pozemků, na kterých stavba stojí. „Díky tomuto kroku jsme zlevnili metr čtvereční o tisíc korun,“ sdělila zástupkyně investora Jarmila Žárská. Za metr čtvereční tak zájemci zaplatí mezi 25,5 až 27 tisíci korun.

Tento bytový dům však není jediným projektem ve Slavičíně, který zasáhla hospodářská recese. V ulici Luhačovská vznikají nové inženýrské sítě. „Zde byly původně v plánu i domy na klíč, ale developer se rozhodl tento záměr odložit kvůli krizi,“ prozradil starosta Končický.

To potvrdil i samotný investor. „Finanční krize byla jediným důvodem, který rozhodl o odsunutí tohoto projektu,“ řekl zástupce developerské společnosti Karel Miča. V lokalitě na kraji Slavičína mělo vyrůst šest řadových domů, jejichž cena by se pohybovala kolem 3 milionů korun. „Zatím vyčkáváme, pokud se situace otočí, začneme s výstavbou, ale rozhodně to nebude v tomto roce,“ doplnil Miča.

Také o tamní pozemky s inženýrskými sítěmi klesla poptávka. „Z devíti zájemců nám pět vycouvalo,“ konstatoval Miča. Lidé si prý velké investice více rozmýšlejí, než tomu bylo dříve. „Navíc je všechno spolu provázané, někteří by třeba zájem měli, ale nedostanou teď hypotéku,“ dodal Karel Miča.

Menší poptávka po bytech je i ve Zlíně. „Zájem klesl výrazně, přes zimu se obchod téměř zastavil a ani teď není prodej takový, jaký by všichni chtěli,“ řekl Miroslav Zvonek, ředitel Agentury Zvonek, která nabízí například novostavby ve Zlíně na Jižních Svazích v lokalitě Kozlův žleb.

Podle něj to má několik důvodů. „Lidé se bojí podnikat zásadní kroky, mají obavu z budoucnosti a dostupnost financí se zhoršila. Navíc potenciál kupců už je vyčerpaný, takže i kdyby nepřišla krize, určitý pokles by nastal,“ míní Zvonek.

Horší dostupnost financí považuje za hlavní důvod poklesu poptávky Kamila Šimánková, zástupkyně developerské společnosti Moravská stavební, která staví například byty ve zlínské lokalitě Nad Nivami.

„Zájem stále je, i když některé ceny bytů jsme museli upravit směrem dolů. Jako hlavní problém však vidím menší dostupnost hypoték. Lidé by kupovat chtěli, ale nemají za co,“ myslí si Šimánková.

Banky si teď vybírají mnohem obezřetněji, komu hypotéku poskytnou. „Pokud například mluvíme o hypotékách nad osmdesát procent, tak platí, že pečlivě vybíráme klienty, kteří jsou schopni dlouhodobě závazek splácet,“ řekla mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová.

Hospodářská recese podle jejích slov poskytování hypoték ovlivnila. „Klienti mají stále zájem, ale je realitou, že nyní poskytujeme méně nových hypoték. Už v loňském roce se výrazně projevilo snížení poptávky ze strany klientů, a to z důvodu větší obezřetnosti v souvislosti s obavami z finanční krize,“ dodala Havligerová.