To je ztráta, která by „odrovnala“ nejednu firmu. Ani budoucnost však není růžová. Kdy se vrátí provoz multiplexů do normálu si nikdo netroufá říct. „Zatím to vypadá, že kina budou až mezi posledními. To může být třeba až v květnu,“ míní Michal Gaja.

Můžete v krátkosti shrnout letošní rok?

To je vlastně jednoduché. Stále jsme měli zavřeno. V návštěvnosti máme pokles zhruba 65 procent. U tržeb je to dokonce ztráta 70 procent. Více jak polovinu roku jsme nemohli prodávat na bufetu občerstvení, což návštěvnost ale i tržby ovlivnilo značně. Křivka návštěvnosti se zvedla jakmile se povolilo občerstvení. Červenec, srpen, září jsme se dokázali po všech různých šetřících opatření dostat alespoň na nulu.

Takže se lidé nenahrnuli do kina hned po uvolnění?

Rozjet se po jarním lockdownu nám trvalo asi dva a půl měsíce. Až někdy v polovině července jsme začali generovat zajímavá čísla. Problém byl také v tom, že ze začátku chyběly divácky atraktivní filmy. Distributoři se báli pustit premiérové snímky do oběhu, když viděli všechny ty restrikce od státu. Omezená kapacita, zákaz občerstvení, roušky. Prolomilo se to až na začátku léta s uvolněním opatření a možnosti prodeje občerstvení, kdy i čeští distributoři ohlásili premiéru zajímavých titulů jako například Šarlatán, Havel a další.

Ty dvě vlny jsou i z hlediska chápání lidí značně rozlišné. Která vlna byla, potažmo stále je, pro kino horší?

První vlna byla relativně v pohodě. Měli jsme nějaké rezervy, všichni čekali, že to bude krátkodobá záležitost a trh se pak nastartuje. Druhá vlna už je zničující. Nevidíme světlo na konci tunelu. Zabíjí nás takové ty běžné výdaje – zálohy na energie, servisní náklady, splátky úvěrů. A na to žádný vládní program nemyslí. Situace je natolik absurdní, že musíme sledovat tiskové konference vlády, poté sledovat výzvy jednotlivých ministerstev na internetu a nakonec čekat, jestli návrh projde ministerstvem financí a jestli náhodou opět nevyloučí celý cluster audiovize z COVID Kultury.

Jak dlouho tedy ještě můžete přežívat? Máme se bát ztráty multikina ve Zlíně?

Od ledna začneme žít měsíc od měsíce. Rezervy jsme vyčerpali a jsme odkázáni na státní pomoc. Pokud nám nepřijde státní podpora, tak nejsme schopni plnit své závazky. Už to není jen o mzdách a nájmu. Situace je opravdu vážná!

Hrozí zdražování vstupného?

Zdražování hrozí ve všech odvětvích, ale určitě ne hned. My naopak půjdeme s cenou dolů. V rámci přilákání diváků zpět do kin budou levnější snímky v 3D. Vstupenky vás vyjdou stejně jako na 2D film. Přijedeme s novým věrnostním programem. Budeme lidi motivovat k zakupování vstupenek online. Ale v horizontu několika málo let je velice reálné, že se cena lístku nakonec vyšplhá výš než je nyní. Dle mého názoru to může být zhruba 200 korun základní vstupné a 250 nějaké nadstandardní.

Jak vážná je situace?

Kina mají problém celosvětově. Například dva největší americké řetězce jsou na hranici krachu. Pro řetězce u nás je nastavení státní podpory ještě více zničující než pro menší kina jako jsme my. Řetězce totiž nemohou získat některé podpůrné programy pro všechny své provozovny. A tyto multikina – Cinema city a CineStar – tvoří zhruba 70 procent českého filmového trhu. Pokud tyto řetězce multikin zkrachují, reálně hrozí, že do Česka nedorazí americká produkce a nebo bude oddalována či přesouvána na VOD platformy. A upřímně, oba řetězce jsou na tom o něco hůře než my.