Zastupitelům zaslali otevřený dopis, ve kterém je vybízejí, aby v pondělí 8. dubna hlasovali s rozvahou a rozmyslem, jelikož právě jejich hlasy ovlivnění dění v kraji na další roky.

„Záměr tohoto rozsahu má potenciál rozmetat fungující síť nemocnic a v neposlední řadě na desítky let zadlužit náš kraj,“ upřesnil šéf zlínské lékařské komory Jaromír Bernátek.

Zastupitelé rozhodnou o tom, zda se změní výstavbou nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích pro téměř 600 tisíc obyvatel Zlínského kraje superspecializovaná ale také běžná akutní lékařská péče a zda i nadále bude péčí dostupnou.

Rozhodnou také o miliardách, které si kraj bude muset na stavbu nové nemocnice půjčit, ale rovněž o těch, které plánuje uvolnit ze svého rozpočtu. Přesunout je bude muset z jiné hromádky rozpočtu kraje a omezí rozvoj jiné oblasti.

Podle bývalé ředitelky Kroměřížské nemocnice Lenky Mergenthalová stále platí již mnohokrát zmíněný argument, že zdravotní péče není o budovách, ale zejména o lidech a vztazích mezi nimi.

„Personál je největší poklad,“ uvedla.

PŘIDALA SE I KOALIČNÍ ÓDÉESKA

Svým „ne“ investičnímu záměru se netají koaliční zastupitelé hnutí ANO, hejtmanův náměstek Jiří Sukop (ANO) již několikrát uvedl, že důvodem není výstavba nemocnice, kterou nepovažuje za špatný projekt, ale souběh akce se zvýšenými náklady na dopravní obslužnost.

Nepodpořit usnesení vedoucí k výstavbě nové krajské nemocnice ve Zlíně-Malenovicích nově vyzvala své zastupitele v krajské koalici i Regionální rada ODS Zlínského kraje. Důvodem jsou podle ní nejasnosti ve financování stavby a v dopadech na krajský rozpočet.

„Názorově se přikláním k doporučení regionální rady,“ uvedl pro Deník Stanislav Devátý (ODS).