Vánoční poutákVánoční poutákZdroj: RedakceMohutný chór zazpívá druhou prosincovou středu opět šest vánočních koled a písní. Letos to budou Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Pásli ovce valaši, Rolničky a Veselé Vánoce. Kompletní texty těchto koled jsou tradičně k dispozici na webu www.ceskozpivakoledy.cz, kde je ke stažení zpěvník.

Na stejném webu lze také najít interaktivní mapu se seznamem míst, kde se účastníci mohutného celorepublikového „sboru“ potkají. Na Zlínsku rozezní koledy například Brumov-Bylnici, Bohuslavice nad Vláří, Trnavu a mimo jiné i zlínské náměstí Míru, kde si přijdou zazpívat také zástupci Deníku.

Rozzářené symboly Vánoc zdobí města a vesnice ve Zlínském kraji.
Nejkrásnější vánoční strom na Zlínsku? Podle čtenářů Deníku ten v Neubuzi

„Česko zpívá koledy je ve Zlíně díky spolupráci s programem vánočních trhů na náměstí zajímavým zpestřením adventních týdnů. Je milé, že se za námi zastaví pan primátor a popřeje nejen malým zpěváčkům, ale všem, co jsou na náměstím, příjemný předvánoční a vánoční čas,“ prozradila Věra Smýkalová z inzertního oddělení Deníku.

Naladit se na sváteční čas

„Je moc příjemné si zanotovat známé koledy na vánočně osvětleném náměstí třeba se svařákem v ruce. Je výhodou, že díky plnému náměstí nemusím mít obavu, že nějaká ta nota uteče, protože jde o tu radost a zážitek jak o umělecký dojem, o ten se postará hudební škola Yamaha. Už se na tu atmosféru zase moc těším,“ dodala Věra Smýkalová, kterou na náměstí při zpívání koled doplní také redaktorka Zlínského deníku Iva Nedavašková.

„Zpívání koled na náměstí je jednou z předzvěstí příchodu Vánoc. Je hezké se potkat s přáteli, společně strávit příjemnou chvilku a naladit se slavnostní atmosférou. Radši budu mrznout venku při zpívání koled než zběsile běhat po nákupním centru a honit se za dárky v nekonečných frontách,“ řekla s úsměvem na tváři redaktorka.

Rozsvícení stromečku a vánoční výzdoby v ZOO Zlín, 10. prosince 2023.
Zoo Zlín zaplnila zářící zvířata. V zahradě rozsvítili vánoční strom i výzdobu

Po dvou letech covidové pauzy si loňské společné zpívání koled ve Zlíně nenechaly ujít davy lidí.

„Jsem moc ráda, že je tato akce zpět. Chodili jsme na ni s rodinou pravidelně, vždycky jsme se zde potkali se známými a krásně jsme se vánočně naladili,“ řekla tehdy paní Karla, která v centru Zlína zpívala s dětmi Sárou a Maxem.

„Dva roky jsme si zpívali doma v obýváku, před tím byl syn miminko, takže jsme se nemohli účastnit. Ale letos zahajujeme novou tradici a určitě přijdeme i příští rok. Za tu příjemnou atmosféru to stojí,“ prozradil loni další z návštěvníků.

Koledy se zpívají i v zahraničí

Nápad, kdy se lidé sejdou, aby si společně užili předvánoční čas bez shonu, ve frontách v obchodních centrech, ale naopak při milé příležitosti společném zpívání vánočních koled, se zrodil v západních Čechách před 13 lety. Díky Deníku se rozšířil do celého Česka a stal se oblíbenou každoroční tradicí. A zpívá se i za hranicemi země. Každý rok se k ní totiž připojují i krajané napříč celým světem. Zpívá se v Americe, Španělsku, Řecku nebo Turecku.

„Koledy se dokonce rozezněly i v hlavním městě Kataru,“ prozradila marketingová ředitelka Deníku Jitka Peroutková.

Letošní novinka - vánoční rozhledna ve Zlíně.
Vánoční rozhlednu ve Zlíně už ozdobili. Jak se vám líbí?

Letošní akce Česko zpívá koledy se uskuteční ve středu 13. prosince 2023.Letošní akce Česko zpívá koledy se uskuteční ve středu 13. prosince 2023.Zdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil

Vaše příspěvky můžete posílat na email vanoce@denik.cz. U každého příspěvku je nutné doplnit o vaše celé jméno a lokalitu, kde žijete. Například Zlínsko. Děkujeme.