Česko zpívá koledy: Ve Zlíně je zpívala více než tisícovka lidí  

Více než tisíc lidí rozeznělo již poosmé vánočními koledami zlínské náměstí Míru při oblíbené akci Česko zpívá koledy s Deníkem.

Lidé ve Zlíně ve středu přišli na náměstí, aby se alespoň na chvíli v adventním čase zastavili a zapomněli na všudypřítomný předvánoční shon. A při vůni svařáku a medoviny si tak v pohodě a s radostí zazpívali nádherné koledy.

„Už jsme si na to zvykli a vždycky se na zpívání koled moc těšíme, letos mám s sebou vnoučata Eriku a Tomáše a moc se jim tady líbí,“ svěřila se Dana Drábková. Jen kousek od ní držela zpěvník s koledami Jarmila Nováčková.

Zdroj: DENÍK/Jan Karásek

„Jo, zpívání s Deníkem! Už ráno jsem sháněla zpěvník a nakonec mi jej dali tady. Moc se mi líbí tady ta atmosféra. Když se rozhlédnu a kolem dokola všichni lidé zpívají, tak mě to vždycky dojme,“ komentovala dění další návštěvnice akce.

Hlavními hvězdami na zlínském pódiu byly děti z Hudební školy Yamaha, které na zpívání koled s Deníkem nikdy nechybí, letos se tak podělily o radost s lidmi už poosmé.

„Pamatuji si, když jsme tady byli poprvé, vystupovali jsme na úplně malém pódiu před radnicí, nikdo nevěděl, co bude… A podívejte se, teď sem chodí stovky lidí,“ usmála se Klára Šidlová, ředitelka Hudební školy Yamaha Zlín.

Letos s ní zpívalo více dětí, než tomu bylo minule.

„Dali jsme možnost zpívat i dětem, které se učí hrát na hudební nástroje a nestudují jen zpěv,“ vysvětlila mladá ředitelka Hudební školy.

Letos poprvé si s Deníkem zazpíval i nově zvolený primátor Zlína Jiří Korec. Jak se Deníku svěřil, byl rád, že všichni měli k dispozici texty koled.

Česko zpívá koledy rozezněla náměstí ve ZlíněZdroj: DENÍK/Jan Karásek

„Naposledy jsem je snad zpíval, když jsem ještě chodil do školy,“ usmál se mladý primátor.

Podle něj šlo o příjemnou událost. Zlínsko si společně zazpívá koledy stejně jako lidé v celé republice zase za rok, a to 11. prosince 2019. (zav)

Ve Véskách po zpívání ochutnali vánoční cukroví

Ve Véskách se na hřišti sešla asi padesátka občanů, kteří si v rámci akce Česko zpívá koledy společně od 18 hodiny zazpívali. Součástí akce bylo i ochutnání prvního vánočního cukroví a dalších pochutin, dospělí bojovali proti zimě svařeným vínem a pro děti byl nachystán teplý čaj. Po oficiální části se zpěvy při rozhlasovém vysílání ještě spoluobčané vyplnili čas v družném rozhovoru a na chvíli se zastavili v předvánočním shonu. 

Česko zpívá koledy ve VéskáchZdroj: Stanislava Kacrová

V Sazovicích si u koled i zamlsali 

Svou premiéru v akci Česko zpívá koledy si letos střihli v Sazovicích. A všichni byli nadšení, od malých až po dospělé. "Sešlo se nás v obecní knihovně tak třicet. Zpíval každý, kdo přišel. Chtěli jsme se přihlásit už vloni, ale nevyšlo to. Tak jsme si to plně užili až letos. Atmosféra byla výborná," pochvalovala si starostka Edita Hrbáčková. 

Svou premiéru v akci Česko zpívá koledy si letos střihli v Sazovicích.Zdroj: OÚ Sazovice

Rytmus udávala paní učitelka z hudební výchovy, zpěváky doprovodila flétna a harmonika. "Měli jsme také perníčky, linecké, kokosové kuličky a jiné vánoční cukroví. Nechyběla ani štamprla pro dospělé," dodala. 

Při koledách se slavila i Tichá noc. Má 200 let

 Ke zpívání s Deníkem se už potřetí připojila 16. ZŠ Okružní na Jižních Svazích ve Zlíně. Stovka dětí 1. i 2. stupně se stala pro tuto chvíli jedním velkým pěveckým tělesem a pod dirigentským vedením sbormistryně Ivany Podešvové a za podpory svých příbuzných, rodičů, prarodičů, ale i příchozích se přidala k osmému ročníku akce. 

Dětské hlásky se linuly prostorou náměstíčka před dominantou Jižních Svahů prvním segmentem vedle prodejny Albert.Zdroj: pedagogové ZŠ Okružní

DĚTI SI VYBRALY HIT EWY FARNÉ

Sbor zahájil akci písní Vánoce na míru od Ewy Farné. „Píseň vybraly děti,“ vysvětlil učitel 2. stupně aprobace dějepis – výchova k občanství Pavel Horák. Poté následovaly povinné koledy. A závěr patřil Tiché noci. „Tato píseň letos slaví 200 let,“ dodal učitel. Poprvé se podle jeho slov zpívala na Štědrý den v roce 1818.

Jak je náročné připravit děti, které nejsou zvyklé zpívat ve sboru, na pokyny dirigenta a jak se při nácviku takové akce s dětmi pracuje, vysvětlila učitelka hudební výchovy a sbormistryně Ivana Podešvová. „Bylo potřeba, aby si zvykly zejména na udržení tempa, které určuju,“ uvedla. Písně nacvičovali přibližně 14 dní. „Nejprve jsme pracovali s jednotlivými třídami, poté jsme spojili třídy 1. stupně a třídy 2. stupně. Na závěr jsme vytvořili jeden velký téměř stohlavý sbor,“ sdělila.

LETOS BEZ BUCHET

Připomenutí biblického příběhu, spojení celé republiky zpěvem stejných písní nebo příjemná přátelská atmosféra po ukončení akce prý patřily mezi hlavní důvody, které vedly organizátory k tomu, aby se k rozjetému projektu přidali.

S nápadem přišla před třemi lety učitelka Kateřina Čížková. „V současnosti je na mateřské dovolené,“ uvedl Pavel Horák, který akci po kolegyni převzal a v tradici pokračuje. „Na akci dodávala vždy i buchty a čaj. Ty tentokrát chybějí,“ posteskl si na- oko s tím, že tentokrát se hlavně zpívalo. 

Renáta Večerková

Koledovali v Římě i Americe

V celé republice se ozýval zpěv koled z bezmála osmi stovek náměstí, návsí, kostelů, škol a sociálních zařízení. Z dálky pak zazníval druhý hlas krajanů v cizině. V Americe, Španělsku, Řecku, Turecku.

„Letos se zpívalo také v německém Mnichově nebo v Itálii. Češi, kteří žijí v Římě, se do akce zapojují již několik let. Zpívání koled se tam účastní zhruba sto lidí, kteří se sejdou v papežské koleji Nepomucenum,“ podotýká šéfredaktor Olomouckého deníku Ondřej Dluhí.

V celé republice se sešlo 130 tisíc zpěváků, přičemž loni jich na akci Česko zpívá koledy bylo 125 tisíc.

„V roce 2011 zpívalo 14 obcí, v roce 2012 88 míst, rok poté už 386. Loni jsme pokořili hranici sedmi stovek,“ vzpomněla Jitka Peroutková, marketingová ředitelka Deníku, s tím, že tento rok znovu padl rekord. Zapojilo se bezmála osm set míst.