Kromě napumpování adrenalinu tato cesta pro spoustu lidí znamená také zkratku trasy do práce. Ti, co jezdí ze směru od Valašských Klobouk do Vizovic nebo do Zlína, ušetří desítky minut. A řidiči toho hojně využívají. Například řidič Aleš, který každý den absolvuje trasu Loučka-Vizovice.

„Ano, i v zimě je tam úspora času, když tudy jedu. Kdybych ale pracoval ve Zlíně, tak se mi to asi nevyplatí.“ Zároveň podotýká, že to určitě není cesta pro začínající řidiče. To potvrzuje i Renata ze Vlachovic.

Policejní kontroly na hraničním přechodu Makov nad Velkými Karlovicemi. Ilustrační foto
Z kontrol na hranicích se Slovenskem stáhla vláda vojáky a celníky

„Nejsem úplný začátečník, ale v zimě se této cestě vyhýbám. Nestojí mi to za ty nervy, jestli dojedu nebo ne.“

To potvrzují i debaty na sociálních sítích, kdy řidiči sdílejí fotky aktuálního stavu silnice, radí, zda tudy jet či postují fotky zapadlých kamionů.

Policie zaznamenala zatím dvě nehody

„V aktuálním zimním období, tedy od loňského listopadu, dosud došlo na silnici mezi obcemi Vizovice a Loučka, řečené Barák, ke dvěma dopravním nehodám, které souvisely s vrstvou sněhu, ledem nebo námrazou. V obou případech řidič nepřizpůsobil rychlost jízdy povětrnostním podmínkám. Silnice byla s opatrností sjízdná,“ říká policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Skupinka zadržených migrantů.
Kontroly zabraly. Policisté na hranicích zadrželi nejvíce Syřanů

Jak dodává, řidiči jsou z obou směrů upozorněni dopravními značkami. Silnice je z obou směrů osazena dopravním značením „A 22 - Jiné nebezpečí" s dodatkovou tabulkou s textem Silnice v zimě neudržována. Dále je z obou stran umístěna značka „Zákaz vjezdu vozidel“, jejichž okamžitá hmotnost přesahuje vyznačenou mez s údajem 5t. Dodatková tabulka pak upozorňuje, že dopravní obsluze je vjezd povolen.

„V případě nesjízdnosti komunikace, zejména v lesním úseku, správce komunikace silnici uzavře, a to tak, že umístí značku „Zákaz vjezdu všech vozidel“ z obou stran,“ dodává Kyšnerová.

Na seznamu neudržovaných cest je už 35 let

Úsek této silnice patří dlouhodobě do seznamu neudržovaných úseků. Aktuální seznam je schválen radou Zlínského kraje a zahrnuje celkem zhruba 105 km krajských silnic.

„Provádění zimní údržby by vzhledem k morfologii terénu a směrovému i výškovému vedení trasy silnice bylo pro posypové vozy velmi nebezpečné až nereálné. Rovněž pro kraj finančně velmi náročné a neadekvátní i vzhledem k poměrně nízké intenzitě vozidel,“ říká k silnici Bronislav Malý, ředitel Silnic Zlínského kraje.

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně (KNTB).
Cesty na snížení nákladů hledá nemocnice i ve sprchách a gastroodpadu

Před několika lety byla zpracována studie nezbytných stavebních úprav pro rozšíření silnice, stavby opěrných zdí a realizace dalších bezpečnostních opatření. Investice by nyní odhadem přesáhla 100 mil korun. Rekonstrukce ve střednědobém plánu není.