Příčinou je bezpečnost návštěvníků rekreační oblasti, která je zejména v době turistické sezóny velmi frekventovaná a dochází tam ke vzniku nebezpečí kolize mezi auty, chodci i cyklisty.

„Na trase zhruba jednoho kilometru by mělo být umístěno celkem dvacet lamp využívajících jako energetický zdroj solární energii. S projektem chceme uspět v rámci rozvojového programu Leader, který vypisuje Ministerstvo zemědělství pro místní akční skupiny. Předpokládaná výše nákladů tohoto projektu dosahuje částky dvou miliónů korun, dotace v rámci dotačního programu Leader by mohla pokrýt až devadesát procent skutečných nákladů na projekt,“ vysvětlil Josef Sátora, místopředseda Sdružení pro rozvoj cestovního ruchu městyse Buchlovice a člen výboru pro cestovní ruch a informace Zlínského kraje k tomuto projektu. V případě přidělení dotace bude projekt realizován v průběhu roku 2010.

Projekt podporuje také vedení Buchlovic.

„Rozvoj aktivit směřujících ke zlepšení a rozšíření nabídky v oblasti cestovního ruchu patří k našim prioritám,“ potvrdil místostarosta Buchlovic Bořek Žižlavský.

Zastupitelstvo městyse na svém posledním zasedání ve čtvrtek 15. října projekt podpořilo a připustilo možnost podílet se na jeho financování z rozpočtu obce.

Aktivity sdružení vítá také senátorka Hana Doupovcová. „Oblast Smraďavky, která je významným rekreačním cílem i pro mnoho obyvatel Uherského Hradiště a okolních obcí, si jistě pozornost a podporu zaslouží. Zejména pokud se jedná o aktivity v souladu s rozvojem šetrných forem cestovního ruchu, které jsou ohleduplné k životnímu prostředí,“ řekla Doupovcová, podle které je pozitivní v tomto případě skutečnost, že iniciátorem akce je organizace z oblasti neziskového sektoru tvořená aktivními lidmi, kteří dokázali najít společnou řeč s vedením obce.

„O osvětlení slyším poprvé, nevěděla jsem, že se něco takového chystá. Ale určitě to prospěje dobré věci,“ nechala se slyšet Buchlovjanka Ivana Syslová.