V části zařízení, které sloužilo jako kulturní prostor a cukrárna, ještě funguje ve všední dny polední výdej levných obědů pro zdravotně postižené a seniory. S koncem září ale pravděpodobně ukončí i tuto činnost.

Senioři z Jižních Svahů tak zřejmě přijdou o možnost zajít si procházkou na levný oběd v blízkosti svého bydliště. Tuto možnost jich přitom využívá kolem padesáti z nich.

„Zařízení jsme provozovali od roku 2001. Vzhledem k zákonu o sociálních službách platnému od roku 2007 jsme však nemohli chráněné pracoviště dále udržet, protože na něj letos už nelze dostat potřebné dotace,“ řekla mluvčí zlínské Charity Pavla Romaňáková.

Jídlo dodávané v rámci pečovatelské služby by chtěli vydávat v této lokalitě i nadále. Šance však nejsou vysoké.

„Problém je, že na to potřebujeme prostor jen přes poledne a pouze v původní cukrárně, což je jen polovina provozovny, kterou máme ve výpůjčce od města,“ vysvětlila Romaňáková.

O možném zachování jídelny prý Charita ještě zkouší různými jednáními usilovat, ale seniorům už navrhla, aby se už raději obrátili na její provozovny v Mokré ulici nebo v Zálešné I. To může být ale pro mnohé důchodce kvůli zdravotnímu stavu problematické, jsou totiž poměrně daleko.

Další možností je rozvoz jídel přímo domů, ten je ale dražší. Alternativou by mohlo být i stravování ve školní jídelně na sídlišti, o prázdninách se tam ale nevaří.

Jedním z těch, kdo charitní jídelnu navštěvují, je i Silvestr Jugas.

„Všichni, kdo sem chodí jsou proti rušení. Nevím, kam se vydám, až to tu skončí. Bydlím ve druhém segmentu. Sem jdu krátkou procházkou. Pokud bych měl chodit na Mokrou, to by bylo horší a někteří ze strávníků to určitě nezvládnou,“ míní Jugas. Jak uvedl, klienti jídelny kvůli tomu chtějí poslat i dopis na sociální odbor radnice, aby zachování jídelny podpořila.

Předpokládaného zrušení lituje i Miroslav Lekeš, který sem chodí pro oběd svým starým rodičům. „Dokud mohli, přicházeli sem sami, bydlíme odtud pět minut. Myslím, že je škoda to tu rušit, zvlášť, když tu roste spousta nových domů,“ uvedl.

Do jídelny chodí na oběd i další ze seniorů Dušan Slezák. „Bylo by lepší, kdyby to tu zůstalo. Chodím sem a jsem spokojený. Možné zrušení by mne velmi mrzelo,“ podotkl.

Podobného názoru je i Bernadeta Mrázová.

„Manžel je po mozkové příhodě, byl v hospicu, vzala jsem si ho domů, abych mu mohla pomáhat. Nic si nepamatuje. Dovážení obědů by byl problém, protože často musíme k lékaři. Bydlíme ve stejném bloku, a tak lze snadno pro jídlo přijít,“ řekla.

Zrušením pracovistě Charity tak přišlo nebo ještě přijde o zaměstnání šest pracovníků, kteří pobírají částečný invalidní důchod, nebo se před tím ocitli na úřadě práce vzhledem ke svému věku kolem padesátky či po ukončení mateřské.