Kdysi to bývalo místo, kde se lidé scházeli a nakupovali drobnosti. Dnes je situace pod železničním nadjezdem v ulici Dlouhá ve Zlíně zcela jiná.

Na pravé straně směrem od ulice Dlouhá k ulici Sokolská, vlastní objekty město Zlín.

Na straně vlevo jsou majiteli fyzické osoby.

Objekty, které vlastní město, svým vzhledem prozrazují, že se na nich podepsal zub času a špatný technický stav.

Uvnitř jedné z místností vytvořila vlhkost obrovskou plíseň. Další kousek objektu je otevřen, zde jsou rozbité dveře a uvnitř skládka odpadu.

Podle vyjádření Tomáše Melzera se tímto problémem radnice zabývá.

„Opět řešíme zajištění části prostor přímo pod viaduktem, která jsou opakovaně terčem vandalů. Tato část není předmětem nájmu, v minulosti zde byla umístěna technologie RWE, jedná se o bezprizorní prostor, který město pouze zabezpečuje, aby zabránilo jeho případnému využívání nepřizpůsobivými občany,“ přiblížil mluvčí.

Zatím musí lidé pod viaduktem procházet kolem tohoto neutěšeného stavu.

„Člověk aby se bál, že tady na něj něco skočí,“ uvedla kolemjdoucí žena Helena Afanasieva.

„Je to místo, které není hodno krajského města,“ vyjádřil se i Pavel Dobeš, který pracuje nedaleko.

Majitelka objektů na levé straně směrem k Sokolské ulici je zdědila po svých rodičích, kteří je odkoupili a pronajímali. Dnes jeden z objektů využívá její syn jako posilovnu. Místo však zažilo i horké chvilky.

Objekt si totiž pronajali fotbaloví fanoušci Zlína.

„Jejich klubovnu, kterou si zde vytvořili, v roce 2014 zdemolovali fandové Baníku, musela zde zasahovat policie,“ připomněla majitelka objektu.

I město objekty pronajímá, podle mluvčího radnice Tomáše Melzera jsou nájemníci povinni objekty udržovat v řádném stavu, pokud ne, je to důvod k výpovědi nájmu.

„Prostory nám byly pronajaty, více se nechci vyjadřovat, uvedl jeden z nájemníků ze společnosti Sanremi.

Podle magistrátu má nájemce povinnost zajišťovat běžnou údržbu, případné stavební úpravy může dělat pouze se souhlasem vlastníka, tedy města.

„Náklady na opravy většího rozsahu, například oprava hydroizolace nebo fasády, jdou za vlastníkem objektů,“ vysvětlil za magistrát mluvčí Melzer.

„Současná situace objektů pod nadjezdem je neutěšená, proto nyní s nájemci jednáme. Naší vizí je celková kultivace a oživení prostoru,“ doplnil náměstek primátora Pavel Brada.