Chaty a chalupy se ve Zlínském kraji aktuálně prodávají v průměru za více než 30 tisíc korun za metr čtvereční.

„Aktuální průměrnou cenu je možné odhadnout na zhruba 32 tisíc Kč/m². Nicméně na cenu takové nemovitosti má vliv řada faktorů - poloha, stav nemovitosti, velikost chaty, velikost pozemku a tak dále. Takže průměrná cena není úplně vypovídající hodnota,“ vysvětlil realitní makléř Miroslav Zvonek, jednatel zlínské Agentury Zvonek.

Podle Dalibora Stříbného, jednatele zlínské společnosti Explicit reality, se průměrná cena pohybuje dokonce přes 38 tisíc za čtvereční metr. Oba makléři se ale shodují, že na cenu má zásadní vliv především zmíněná lokalita.

Lidé se kvůli vysokým cenám vrací k domácímu pěstování zeleniny. Ilustrační obrázek.
Fenomén skleníků: lidé bojují proti předražené zelenině domácím pěstováním

„Třeba v oblasti Blatnice pod Svatým Antonínkem se průměrná cena pohybuje přes 60 tisíc Kč/m² a naopak v okolí Hošťálkové se cena v průměru pohybuje okolo 21 tisíc Kč/m²,“ vysvětlil Stříbný.

Zájem je především o samoty či polosamoty, kde lidé naleznou klid a soukromí. Především pak v oblíbených lokalitách, kde je pěkná příroda.

„Například v Beskydech, Javornících, Buchlovských horách, Hostýnských vrších a tak dále. Ve Zlínském kraji jsou nejdražší lokality v místech jako Velké Karlovice, Nový Hrozenkov na Vsetínsku, v okolí Rusavy na Holešovsku, v okolí Rožnova pod Radhoštěm, v okolí Buchlovic na Uherskohradišťsku,“ vyjmenoval Miroslav Zvonek s tím, že v okolí krajského města jsou pak nejdražší lokality v oblasti Podkopné Lhoty, případně okolo Luhačovic.

Trh ovlivnil koronavirus i drahé energie

S trhem chat a chalup zamíchala koronavirová pandemie. Ceny tehdy výrazně vzrostly.

„V některých případech klidně i o 30 a více procent,“ prozradil Miroslav Zvonek.

„Bylo to způsobeno zvýšenou poptávkou, kdy řada lidí zůstala doma na homeoffice a najednou nepotřebovala zůstávat ve městech, tak se přesunuli více do přírody. V loňském roce na jaře však již bylo poznat, že poptávka po rekreačních nemovitostech zvolna opadává, a ceny od loňského roku poklesly,“ dodal makléř s tím, že pokles cen byl podle něj různý.

Chalupa, ilustrační foto
Ceny chalup narazily na strop a klesají. K mání jsou v průměru za 2,6 milionu

„Odhadoval bych, že v průměru to mohlo být cca 10 až 15 procent. Důvodem byla mimo jiné i vysoká inflace, kdy lidé měli zvýšené náklady na vlastní bydlení a už jim často nezbývalo financí na provoz další domácnosti v rekreační nemovitosti. Řada lidí se tedy rozhodla chatu či chalupu prodat a tím se zvýšila nabídka,“ vysvětlil Zvonek.

Jak se budou vyvíjet ceny v budoucnu?

Obdobně to vidí i Dalibor Stříbný, podle kterého mohli lidé ve Zlínském kraji v roce 2020 v průměru koupit chatu nebo chalupu za zhruba 20 tisíc Kč/m².

„V roce 2021 se průměrná cena zvýšila na 28 tisíc Kč/m² a v roce 2022 dosáhla na téměř 36 tisíc Kč/m². Největší vliv na prodej chat a chalup měla extrémně vysoká cena energií, což vedlo majitele k rozhodnutí prodat své rekreační nemovitosti. Od poloviny minulého roku zaznamenáváme zvýšený počet nabídek rekreačních nemovitostí na trhu,“ připustil Stříbný.

Nárůst cen v letošním roce ani jeden z makléřů nepředpokládá.

Cesty a lety gyrokoptérou nadšence Milana Paprčky mohou lidé sledovat také online. Snímky ze svých cest pravidelně zveřejňuje na webu.
Létající auto. Cesty leteckého nadšence gyrokoptérou mohou lidé sledovat online

„Očekáváme růst poptávky s příchodem jarní sezony, nicméně je pravděpodobnější stagnace cen. Ty závisí na povaze, lokalitě a stavu konkrétní nemovitosti. Obecně platí, že chaty a chalupy po rekonstrukci v atraktivní lokalitě by měly zůstat cenově stabilní, zatímco nemovitosti v chatařských koloniích před rekonstrukcí se mohou cenově propadnout o 10 procent oproti současným cenám,“ vysvětlil Stříbný.

„V letošním roce určitě růst cen neočekávám. Myslím si, že růst cen nemovitostí lze očekávat až v roce 2024, kdy by mohla být situace s inflací stabilnější, pravděpodobně poklesnou i úrokové sazby u hypoték a podle ČNB se očekává i hospodářský růst okolo 2-3 procent,“ řekl Miroslav Zvonek.

Blíží se sezona, zájem o chaty vzroste

Řada lidí chaty a chalupy přebudovává také k celoročnímu využití. Zájem o rekreační nemovitosti však momentálně není příliš velký. Změnit by se to mělo v blízkých měsících.

„Existuje několik zájemců, kteří chtějí chalupy zrekonstruovat pro celoroční bydlení, zejména kvůli nižší pořizovací ceně oproti rodinnému domu. Zájem o nákup chaty či chalupy je v současné době snížený, avšak očekává se, že se v následujících dvou měsících změní vzhledem k nadcházející sezoně,“ řekl Stříbný.

Že je v zimním období je poptávka po chatách a chalupách menší potvrzuje také Miroslav Zvonek.

Tržiště čeká slavnostní otevření, zkušební provoz provází kritika
VIDEO: Tržiště čeká slavnostní otevření, zkušební provoz provází kritika

„Teď s příchodem jara očekáváme vyšší poptávku po chatách/chalupách. Největší poptávku momentálně eviduji po chatách okolo jednoho milionu korun, které jsou určeny k zahradničení a příležitostnému přespání,“ sdělil makléř.

V jarních měsících podle něj bude zájem o větší chaty v ceně mezi dvěma až třemi miliony korun, které se dají využít i k celoročnímu bydlení.

„Pokud se objeví zajímavá chalupa v krásném stavu s velkým pozemkem na atraktivním místě, tak často není problém takovou nemovitost prodat i za částku přes pět milionů korun. Vždy záleží na dané nemovitosti,“ uzavřel Miroslav Zvonek.