Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chaty načerno: raději si sousedy hýčkejme

Region - Češi jako národ chatařů. Beskydy, Javorníky a taky Valašsko jsou velmi lákavá místa ve zlínském regionu pro víkendovou relaxaci na chatě. Práce člověka šlechtí, ale zvelebování víkendového hnízdečka však může být díky úřadům mnohdy martyrium.

1.9.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Karel Rozehnal

Pětapadesátiletá Alena Vaculíková ze Zlína může vyprávět své. „Zdědila jsem pozemek s chatkou po dědečkovi. Když jsem chtěla přistavět patro nebo větší pergolu, měla jsem to prostě od úřadu zakázáno. Směla jsem chatku jen udržovat," líčí paní Alena.

Od architekta jí však bylo paradoxně doporučeno úplně něco jiného.

„Poradil mi, ať si to postavíme takzvaně načerno, ale máme si dát pozor, aby nás někdo neudal," kroutila tehdy nevěřícně hlavou Alena Vaculíková. Úředníci na stavebním úřadě totiž nemají šanci kontrolovat veškeré stavby, které by mohly či nemusely podléhat správné legislativě. Toto ostatně potvrzuje i vedoucí kroměřížského stavebního úřadu.

„Cílené kontroly neprovádíme"

„Při našem stavu pracovníků, kteří se zabývají kontrolami především na stavbách legálních, neprovádíme cíleně kontroly budov podle jejich projektové dokumentace," uvedl vedoucí stavebního úřadu v Kroměříži Miloš Prudil.

Zdá se to být vcelku jednoduché: Nalistovat příslušná ustanovení stavebního zákona. Zjistit, pod který bod plánovanou stavbu zařadit. Má to být zahradní chatka jednopodlažní, menší než 25 m² zastavěné plochy a vysoká necelých pět metrů. Bez obytných místností, hygienických zařízení a bez vytápění. Hned vedle chatky by se hezky vyjímal bazén samozřejmě menší než 40 m² zastavěné plochy. To jsou přesně stavby spadající do kategorie staveb nevyžadujících ani stavební povolení ani ohlášení. Hurá, můžu stavět! Nebo ne? Bez územního rozhodnutí to ale nejde.

„Několikrát jsme žádali o změnu územního rozhodnutí. Úředníci však buď nereagovali vůbec, nebo řekli razantní Ne! s tím, že pořádný důvod nebo podmínky vůbec neuvedli," stěžuje si dál Alena Vaculíková.

Tak si postavila chatu takzvaně „načerno" s obytnými místnostmi a všemi vymoženostmi, jaké má i klasický obytný dům. Teď váhají, zda to opět po delší době zkusit na úřadě a povolení dostat dodatečně.

„Kontroly provádíme namátkově nebo především na nějaký podnět lidí. V případě prokazatelného porušení jde vlastník nemovitosti do přezkumného řízení o dodatečném povolení, které je dané zákonem," uvedl vedoucí stavebního odboru ve Zlíně Petr Skácel.

Asi sedmnáct staveb šlo k zemi

To rozhodne, zda mohou úpravy zůstat, nebo půjdou lidově řečeno k zemi. Za minulý rok podle statistik zlínského magistrátu šlo do takového řízení na stovku případů a dokonce sedmnáct z nich neuspělo a muselo stavbu odstranit.

„Nelze rozlišit, jestli je to přístavba, obyčejný plot nebo celá stavba," doplnil Petr Skácel. Dodává, že kvůli neohlášené banální výstavbě plotu může být vlastník lehčí o dvě stě tisíc.

Za rodinný dům zaplatí pokutu i milion korun a v některých případech se musí strhnout i celá budova, jako tomu bylo i před několika lety v Želechovicích na Zlínsku. Fakt, že je s chatami a rekreačními objekty problém všude, potvrzuje i starosta obce Babice na Uherskohradišťsku, v jejíž blízkosti se nachází vyhledávaná chatová oblast Uhliska.

„Černé stavby jsou všude od nepaměti. My se potýkáme s kolaudačními povoleními a územními plány z dřívějších let. Je to ovšem běh na dlouhou trať," posteskl si starosta Babic Miloslav Maňásek.

V tamní rekreační oblasti funguje takzvané singulární vlastnictví. V překladu to znamená, že stavby navíc leží na pozemku, který vlastní i dvacet jiných majitelů. „Zatím se to tolerovalo, snažíme se to ale řešit," upozornil Maňásek.

Pavel Mareček ze Vsetína si však po letech prosadil své. „Postavil jsem si malou chatičku v Huslenkách na Vsetínsku. Ta byla legálně zkolaudovaná," uvádí čtyřicátník Pavel Mareček.

Povolení dostal až po letech

Postupem času však přistavěl garáž, pergolu a mnoho dalšího, což neměl na začátku zakresleno v projektu. „Po několika letech jsem žádal o dodatečné povolení a bylo mi vyhověno," raduje se Pavel Mareček. V opačném případě by musel vše zbourat.

V Huslenkách jsou však na takové nekalé přístavby krátcí.

„Vše má na starosti městský úřad ve Vsetíně. My se vše dozvíme až po zahájení řízení," uvedl starosta Huslenek Oldřich Surala. Vsetín je přitom deset kilometrů vzdálen od obce.

Zřejmě bychom si měli tedy předcházet sousedy a udržovat s nimi přátelské vztahy, říkají někteří. Jen tak nás nenapráskají na stavební úřad a my můžeme stavět dál.

JAKUB SCHMID

Autor: Redakce

1.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Fanoušci ševců jedou na fotbal. Ilustrační foto

Na Kodaň zdarma. Fastav pro fanoušky znovu vypraví speciální vlak

Ilustrační foto.

Ve středu ve Zlínském deníku: Prvňáčci z Vlachovic, Pozlovic a Hřivínova Újezdu

AKTUALIZOVÁNO

Kouč Zlína Svoboda: Veselý neměl důvod se mstít

Dvě třetiny působili bez energie. Až ve třetí části se beran zase probudil. Hokejisté Aukro Berani Zlín stáhli Honejskem a Šťastným ztrátu z 1:4 na 3:4 a šli za vyrovnáním. Jako v neděli s Plzní. Čtvrtá trefa Zlína visela ve vzduchu.

Posílení spojů ve Zlíně

Dopravní společnost Zlín – Otrokovice oznámila, že posílí v dušičkovém období autobusové linky, které používají cestující k jízdám na místní hřbitovy.

Čím jde žena v politice výš, tím jich v ní působí méně. Ostré lokty jsou potřeba

Jsou považovány za něžné pohlaví, v politice ale umějí mít leckdy stejně ostré lokty jako muži. Pokud nechtějí, aby je s trochou nadsázky dav silnějšího pohlaví rozdrtil, musí si u něj získat autoritu. Ženy ze Zlínského kraje, které působí v politice, se prostě nevzdávají. Ať působí na jakékoliv úrovni.

Expert podle soudu uvedl úmyslně nepravdu v posudku

Odvolání zamítnuto. Slova, která určitě v úterý nechtěl od senátu krajského soudu ve Zlíně slyšet Jan Hemza z Brna, soudní znalec v oboru zdravotnictví, odvětví chirurgie, který je současně také uznávaný neurochirurg.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení