Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chceme, aby dětem bylo v kolektivu dobře

Fryšták – Dům Ignáce Stuchlého – Salesiánský dům mládeže (DIS SKM) ve Fryštáku již déle než rok realizuje netradiční projekt Orientační dny. Žáci druhých stupňů základních a středních škol se v nich účastní programů, které mají napomáhat jejich duševnímu rozvoji a hodnotové orientaci. Projekt se tak zařadil k specifickým programům primární prevence sociálně patologických jevů dětí a mládeže.

18.11.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Mezinárodní projekt, který se koná ve Fryštáku, učí žáky druhých stupňů základních a středních škol hodnotové orientaci

Orientační dny jsou spolufinancovány z evropského sociálního fondu a celkem se do nich zapojilo dvanáct škol ze Zlínského kraje, Brna a Ostravy. V prvním roce se podařilo zrealizovat celkem šest třídenních kurzů pro školy, dalších třicet je naplánováno do 31. července 2012, kdy by měl být projekt ukončen.

Jak uvedl vedoucí projektu František Bezděk z DIS SKM, vše probíhá v úzké spolupráci s Aktionszentrum Benediktbeuern z Německa, které podobné akce realizuje již několik desítek let. Právě vzájemná výměna zkušeností totiž napomáhá zefektivnit jednotlivé programy. „Kromě zajištění překladů metodických materiálů ze zahraničí pořádáme také semináře se zahraničními odborníky a stáže i exkurze v Aktionszentru. Například letos v březnu se přímo do Německa vydalo třiadvacet pedagogů,“ upozornil Bezděk.

Přemýšlivé i sportovní aktivity

Kromě tvorby a ověření metodických materiálů v praxi se v prvním roce v DIS SKM zaměřili především na pilotní programy pro školy, kterým uzpůsobují vše na míru podle individuálních potřeb jednotlivých tříd. „Snažíme se spolu s učiteli a žáky vytvořit prostor pro sebepoznání a objevování spirituální dimenze člověka. Je to, jako když se člověk zastaví na rozcestí a nabízí se mu ne jedna, ale hned několik možností, nad nimiž se zde zkoušíme zamyslet,“ upřesnil.

Většinou v kurzech převládají tvořivé, sportovní, přemýšlivé a diskusní aktivity, v nichž si téměř každý najde to své. Icebreakery, Kufr, Skalní golf, Mnohonožky, Módní přehlídka, Slaňování, Bedničky, to je jen kratičký výčet modelových aktivit, které napomáhají vzájemné sociální interakci dětí. „Hlavně se snažíme motivovat studenty, aby se v kolektivu cítili dobře, jedincům, kteří stojí na okraji, zkoušíme ulehčit jejich začlenění,“ poodhalil Bezděk.

Ohlasy na kurzy mají vesměs kladné

Ačkoli vychází činnost salesiánů z víry, projekt primárně nejde cestou náboženství. „Jsme otevření. Pokud se dětem něco nepozdává, mohou kdykoli odejít. Nikoho do ničeho nenutíme,“ řekla jedna z vedoucích kurzů Dagmar Moravcová z DIS SKM.

Zároveň dodala, že se setkávají s vesměs kladnými ohlasy. „Na konci kurzů nám dávají děti zpětnou vazbu, když známkují jednotlivé aktivity jako ve škole. I když se občas vyskytne třeba i horší známka, většinou je to jen výjimečně,“ dodala Moravcová. V letošním roce již není v plánu žádný kurz, ale v únoru či březnu vše podle slov Františka Bezděka vypukne znovu.

Stanislav Janalík

18.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Fanoušci ševců jedou na fotbal. Ilustrační foto

Na Kodaň zdarma. Fastav pro fanoušky znovu vypraví speciální vlak

Ilustrační foto.

Ve středu ve Zlínském deníku: Prvňáčci z Vlachovic, Pozlovic a Hřivínova Újezdu

AKTUALIZOVÁNO

Kouč Zlína Svoboda: Veselý neměl důvod se mstít

Dvě třetiny působili bez energie. Až ve třetí části se beran zase probudil. Hokejisté Aukro Berani Zlín stáhli Honejskem a Šťastným ztrátu z 1:4 na 3:4 a šli za vyrovnáním. Jako v neděli s Plzní. Čtvrtá trefa Zlína visela ve vzduchu.

Posílení spojů ve Zlíně

Dopravní společnost Zlín – Otrokovice oznámila, že posílí v dušičkovém období autobusové linky, které používají cestující k jízdám na místní hřbitovy.

Čím jde žena v politice výš, tím jich v ní působí méně. Ostré lokty jsou potřeba

Jsou považovány za něžné pohlaví, v politice ale umějí mít leckdy stejně ostré lokty jako muži. Pokud nechtějí, aby je s trochou nadsázky dav silnějšího pohlaví rozdrtil, musí si u něj získat autoritu. Ženy ze Zlínského kraje, které působí v politice, se prostě nevzdávají. Ať působí na jakékoliv úrovni.

Expert podle soudu uvedl úmyslně nepravdu v posudku

Odvolání zamítnuto. Slova, která určitě v úterý nechtěl od senátu krajského soudu ve Zlíně slyšet Jan Hemza z Brna, soudní znalec v oboru zdravotnictví, odvětví chirurgie, který je současně také uznávaný neurochirurg.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení