„Zlin Design Week pořádají studenti Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati, díky čemuž bude možné na každém kroku cítit upřímné nadšení a neutuchající elán," říká v rozhovoru pro Deník ředitel Komunikační agentury zmíněné fakulty Josef Kocourek.

Bude letošní ročník oproti loňskému jiný?

Je tu zásadní změna. Zlin Design Week bude mít téma, a to lidově řečeno Prachy. Kolem nich se všechno točí, zajímají skoro všechny. Udělali jsme průzkum mezi našimi studenty, co je nejvíce zajímá na designu a marketingu, co nejvíce řeší v osobním životě. Z výsledků vyplynulo, že i pro ně jsou důležité peníze. Nebudeme si namlouvat, že tomu tak není. Na to téma proto bude stěžejní výstava v budově 64 v areálu Svitu.

Na co se můžeme těšit, jak bude vypadat?

Pro příklad… Vystavených bude třeba 90 stolků z Ikey, přičemž jeden stojí 200 korun. Oproti tomu tam bude jeden designový stůl, který má hodnotu těch 90 stolů. Takovou zábavnou formou lidé třeba i uvidí různé ukázky pokladniček, od hodně šílených až po seriózní, sejfy. Autory výstavy jsou členové sdružení Okolo, které tvoří tři mladí kluci. Expozice má za cíl ukázat hodnotu peněz v designu.

Co jiného se chystá?

Letošní ročník nabídne celkem 12 řečníků, 6 výstav, 1 téma, 25 city modulů, a to během sedmi dní. Z další výstavy bych vyzdvihl třeba tu nazvanou Staged desing, což je mezinárodní soutěž z Drážďan. K vidění bude výběr desíti až patnácti prací mladých studentů z oblasti designu, architektury, umění a techniky, kteří bojovali o toto mezinárodní designové ocenění s tématem Budoucnost tradice. Celkově pak výstav oproti prvnímu ročníku přibylo, k vidění budou ve zlínském Klubu 204, v budově 64 ve Svitu a na jejím parkovišti, dále pak na náměstí Míru.

Jaký je vlastně cíl akce?

Aby se potkávali ve Zlíně designéři se studenty, komunikovali mezi sebou, seznamovali se. Zkrátka aby z toho vznikla nějaká spolupráce.To je důležité. Design Weeků se na celém světě koná 160. My se však odlišujeme tím, že je to studentský projekt, nestydíme se za to. Je podle nás na profesionální úrovni. Chceme, a to se nám daří, aby sem lidé na tuto akci jezdili relaxovat, strávili tady pár pěkných dnů, navázali spolupráci.

A poslání?

Návrat designu do Zlína, protože tu má strašně dlouhou historii. Vždyť tu vyrostla celá řada designérů jako profesoři Kovář či Škarka, kteří jej hodně ovlivnili. Důkazem toho, že se opravdu snažíme, je i Petr Babák, který vystoupí na naší konferenci. Je autorem vizuálního stylu Zlína a také osobním důkazem toho, že i on se vrací tam, kde začal.

Čím překvapí pořádající studenti zlínské fakulty multimediálních komunikací?

To jste mě trochu dostala. I pro mě to bude vlastně překvapení, přesně jak a co, nevím. Prozradit mohu pouze, že velkou výstavu tam chystá náš Ateliér reklamní fotografie. Jmenuje se 18. sklizeň a bude to výběr prací a fotek coby reakce na nějakou nynější situaci v Česku. Rád bych zmínil, že všechny výstavy jsou zadarmo. Jediné, co bude zpoplatněné, je konference.

Proč?

Ne že bychom chtěli vydělat, ale její návštěvníci budou mít full servis jako kávu, oběd. Také řečníci stojí spoustu peněz, byli bychom rádi, abychom proto byli na nule. Ostatní akce jsou ale zadarmo, chceme, aby lidé zažili, viděli, zajímali se, přemýšleli nad vlivem peněz.

A na závěr… Na co byste čtenáře rád pozval vy osobně?

Na pondělní opening, který startuje v 19 hodin na platformě 14|15 Baťova Institutu. Bude tam k vidění módní show a v dnešní době tak populární videomapping.