Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obce odeslaly jasný vzkaz: Chceme víc peněz!

Zlínský kraj – /AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE/ V pátek 9. září se na zlínském náměstí Míru sešlo 135 představitelů obcí a měst Zlínského kraje. Jako další starostové České republiky i oni bojují o daně, které se dělí mezi obce a velká města.

9.9.2011 7
SDÍLEJ:

Zlín/ 135 starostů protestovalo v pátek 9. září na zlínském náměstí Míru proti nespravedlivému rozpočtovému určení daní. To podle nich okrádá malé obce na úkor velkých měst. Starostové proto podepsali otevřený dopis adresovaný premiérovi Nečasovi.Foto: DENÍK/Slávik Matej

Hromadný dopis premiérovi Nečasovi o rozměrech 150 x 100 centimetrů nakonec podepsalo 135 měst a obcí. V něm premiéra žádají, aby změnu financování samospráv, navrhovanou Ministerstvem financí České republiky, podpořil.

Existenční otázka pro každou obec

„Byli bychom určitě rádi, kdyby se tento návrh schválil, protože je to existenční otázka pro každou obec. Moje obec by například dostala o 700 tisíc korun více než dříve. A pokud se tento návrh neschválí, na dlouhou dobu ztratíme možnost financování v obcích změnit,“ uvedl starosta obce Skaštice na Kroměřížsku Richard Novák, který přišel s ostatními na náměstí vyjádřit svůj názor a dopis podepsat.

Podle nového návrhu mají čtyři největší města ČR (Praha, Brno, Ostrava a Plzeň) přijít ročně o stamiliony, do rozpočtů menších měst a obcí by tak putovalo naopak každý rok peněz mnohem více než doposud.

S tím má ale řada poslanců ODS i opoziční ČSSD problém. Významnou roli zde hraje fakt, že právě koalice těchto stran ve velkých městech vládnou a novým návrhem by tratily.

„ODS nebude podporovat takovou metodu rozpočtového určení daní, která má zvýšit příjmy menším městům a obcím na úkor velkých měst. Vlastní řešení, jak posílit rozpočty obcí od 1 do 10 tisíc obyvatel, představí ODS na konferenci starostů a primátorů ODS 17. září v Brně,“ uvedl mluvčí vlády Jan Osúch.

Na to reaguje starosta obce Doubravy na Zlínsku Jiří Šulák.

„O této verzi návrhu zákona se bavíme už čtyři roky. Pokud byly nějaké připomínky, měly se dávat v průběhu, ne až ve chvíli, kdy někomu tento návrh nezapadá do volebních aktivit nebo strategií,“ dodal v bílém tričku s nápisem „Žiji v daňově diskriminované obci“.

Jiná alternativa zřejmě neexistuje

Jinou alternativu návrhu si nedokáže představit ani starosta městyse Litenčice na Kroměřížsku Josef Smažinka.

„Jiná alternativa bude stát několik desítek miliard ze státního rozpočtu a nedokážu si představit, kde by tuto částku následně zohlednili, kde by tyto finance našli,“ řekl.

Ministerský předseda Petr Nečas však v rozhovoru pro deník E15 uvedl, že jde o levicový přístup.

„Tím je návrh ministerstva financí prosáklý. Nejde bohatým brát a chudým dávat. Na druhé straně vůbec nezpochybňuji to, že je kategorie obcí, kterým je třeba pomoci.“ Dále argumentoval tím, že čtyři největší města tvoří 45 % hrubého domácího produktu.

„To je prostě liché. Všichni, kteří chtějí v obchodování něco znamenat, se stěhují do Prahy. Ale vyrostli třeba právě v dědinách. Praha je Prahou a vyvyšovat se nad ostatní obce je základ všeho toho, co se teď děje,“ nesouhlasí starosta Valašské Polanky na Vsetínsku Josef Daněk.

Jak v proslovu na náměstí sdělil starosta obce Lidečko na Vsetínsku Vojtěch Ryza, obcím jde především o spravedlnost.

„Novela má zásadní význam, protože budeme moci realizovat projekty, které jsou opravdu potřeba. Chceme jen spravedlivější rozdělení daní, nic jiného,“ sdělil také za Spolek pro obnovu venkova Zlínského kraje.

Zlín přistoupil jako poslední

Neodkladnost této otázky dokládá také město Zlín, které jako poslední ke Sdružení místních samospráv ČR včera přistoupilo.

„Doufám, že pan premiér po prostudování dokumentu uzná, že požadavky menších obcí jsou opravdu oprávněné. Malým obcím bych přál, aby měly peníze na své investice. Zlínu by schválením připadlo čtrnáct milionů korun. Není to sice úplně velká částka, ale rozhodně je každá koruna dobrá,“

uzavřel primátor Zlína Miroslav Adámek.

Klára Elšíková

9.9.2011 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:
Fanoušci ševců jedou na fotbal. Ilustrační foto

Na Kodaň zdarma. Fastav pro fanoušky znovu vypraví speciální vlak

Ilustrační foto.

Ve středu ve Zlínském deníku: Prvňáčci z Vlachovic, Pozlovic a Hřivínova Újezdu

AKTUALIZOVÁNO

Kouč Zlína Svoboda: Veselý neměl důvod se mstít

Dvě třetiny působili bez energie. Až ve třetí části se beran zase probudil. Hokejisté Aukro Berani Zlín stáhli Honejskem a Šťastným ztrátu z 1:4 na 3:4 a šli za vyrovnáním. Jako v neděli s Plzní. Čtvrtá trefa Zlína visela ve vzduchu.

Posílení spojů ve Zlíně

Dopravní společnost Zlín – Otrokovice oznámila, že posílí v dušičkovém období autobusové linky, které používají cestující k jízdám na místní hřbitovy.

Čím jde žena v politice výš, tím jich v ní působí méně. Ostré lokty jsou potřeba

Jsou považovány za něžné pohlaví, v politice ale umějí mít leckdy stejně ostré lokty jako muži. Pokud nechtějí, aby je s trochou nadsázky dav silnějšího pohlaví rozdrtil, musí si u něj získat autoritu. Ženy ze Zlínského kraje, které působí v politice, se prostě nevzdávají. Ať působí na jakékoliv úrovni.

Expert podle soudu uvedl úmyslně nepravdu v posudku

Odvolání zamítnuto. Slova, která určitě v úterý nechtěl od senátu krajského soudu ve Zlíně slyšet Jan Hemza z Brna, soudní znalec v oboru zdravotnictví, odvětví chirurgie, který je současně také uznávaný neurochirurg.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení