Rodák z Ostravy, který v současnosti pracuje v americkém Bostonu a lidem opět vrací tvář, navštívil ve čtvrtek kliniku Gemini ve Zlíně, kde se zajímal o nově zaváděné postupy.

Proč se zaměřil právě na oční medicínu, vysvětlil primář Gemini Pavel Stodůlka.

„Probereme společně možnosti, které těmto pacientům může nabídnout oční chirurgie,“ doplnil Stodůlka. Postižení prý totiž zpravidla přijdou o zrak. Šanci opět vidět mají v závislosti na povaze zranění.

„Někteří mají oči spálené, jako se to stalo například při nehodě, kdy pacient upadl na kolej s vysokým napětím. Jiní ale mají oči pod novou tváří jen poškozené a tam šance na uzdravení jsou,“ přiblížil. Zatím prý hledají možnosti, jak zúročit zkušenosti z dosavadní praxe oční chirurgie. Zda by se některé zákroky prováděly přímo na Gemini, je podle Stodůlky zatím předčasná úvaha.

Transplantace obličeje mají podle Pomahače velký potenciál. „Je to jedna z mála chirurgických specializací, kde je možné přijít na nový operační postup, “ míní. Najít takové řešení, aby byl obličej nejen dobře vypadající, ale také funkční, je pro něj výzva.

„Napojujeme všechny nervy poskytující citlivost čela, lící, nosu, horního a dolního rtu a dokonce i vnitřku úst,“ popsal. Asi po třech měsících začíná pacient cítit dotek. Citlivost se během několika let zvyšuje až na 90 procent. Naproti tomu funkčnost svalů se odhadem pohybuje mezi 60 a 80 procenty. „Většinou se pacienti mohou smát a vyjadřovat své emoce,“ dodal. Transplantovaný obličej podle chirurga neodpovídá přesné vizáži příjemce ani dárce.

„Ukazuje se, že mnohdy se jedná o nového člověka,“ podotkl s tím, že rodiny dárců se nemusejí obávat, že by potkali svého zesnulého blízkého. Příjemci se prý s novou tváří vyrovnávájí dobře. „Pro řadu pacientů je to především východisko ze zoufalé situace a je jim jedno, že vypadají jinak,“ uzavřel Pomahač.