Nejen s takovými problémy se už roky potýkají ve Žlutavě, kde si právě letos chtějí na bezpečnost všech výrazně posvítit. A vyjde je to na zhruba 4 miliony korun, ovšem se značným přispěním dotace. Úprav čeká obec hned několik.

"Řidiči přes obec a hlavně v úseku u školy jezdí hodně rychle. Jednou jsme si dělali i anonymní průzkum měření rychlosti. Více než padesát procent řidičů překročilo povolenou rychlost padesát kilometrů v hodině. Jezdili zhruba sedmdesátkou. Naštěstí se zrovna v tomto místě ještě nikdy nehoda nestala. Ale už to tak dále nejde," nastínil útrapy starosta Stanislav Kolář.

Podle něj je jinak problematický úsek od školy až po křižovatku na sousední Bělov. Horní křižovatka je příliš široká, řidičům se navíc špatně odbočuje vlevo. "Zkrátka celá cesta je hodně široká, musí dojít k jejímu zúžení. O nápravu se snažíme už dobrých deset let, až letos se konečně dočkáme větší bezpečnosti. Mimo jiné se nám totiž nedařilo zajistit potřebné peníze. Až snad letos," podotkl.

Rekonstrukce podle něj čeká úsek hlavního tahu v délce 350 metrů. Její šířka má být sjednocena na 6,5 metru. Zároveň se počítá i s úpravou tamních chodníků. Součástí je pak i právě nový přechod pro chodce u základní školy s vhodným nasvětlením ve značně frekventovaném místě. "Přispěje to ke zvýšení bezpečnosti zejména dětí, které dojíždějí do školy autobusem. Počítá se i s úpravou zastávkových pruhů s bezbariérovými nástupišti," konstatoval žlutavský starosta.

Obec věří, že se ji podaří získat peníze z Evrospké unie prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu a ze státního rozpočtu ČR.

Větší bezpečnost hlavně pro děti uvítá ředitelka žlutavské základní a mateřské školy Marie Kašíková. "Naštěstí jsme se nikdy nedostali do hrozby nehody. Snažíme se děti hlídat, aby se nic nestalo. Místo u školy je hodně nebezpečné. A jak se říká, nikdy neříkej nikdy. Nikdy nevíte, co se může stát," konstatovala.

Za všechny rodiče bude ráda i Pavla Piňková, která má dcerku ve třetí třídě. "Mám obavy, že když jde do školy, mohlo by se ji něco stát. Když tam bude přechod a řidiči zpomalí, budu mít o nějakou tu starost méně," vyjádřila se maminka.