„Před rokem jsem získal tři tyto husy výměnou za tři jehňata,“ přiblížil netradiční směnu devětačtyřicetiletý Vojtěch Molek. Husy toulouské byly původně vyšlechtěny ve Francii. Jejich jméno je odvozeno od města Toulouse v jižní části této země. Mohou být chovány i na maso. Dnes se jméno Toulouská používá pro několik typů šedých hus, které jsou potomky Evropské husy velké.

Chovatel se netají tím, že nové druhy zvířat pořizuje kvůli svým čtyřem psům – border koliím, které má precizně vycvičené pro hlídání. „Chci, aby se stále učili něco nového. Na příští rok plánuji pořízení koně, kterého by se psi naučili vodit za ohlávku,“ prozradil Vojtěch Molek.

Rozšiřování stávajícího počtu chovaných zvířat však není do budoucna to jediné, co by chtěli u Molků dokázat. „Společně s manželkou Hanou a dcerami Katkou, Hankou, Zuzkou a Terezkou bychom se chtěli věnovat agroturistice,“ odhalil chovatel.

V plánu má zřízení otevřených pastvin, na které by měli volný vstup všichni návštěvníci. „Chceme pořádat různé akce, které přiblíží zájemcům například tradiční pastevectví ovcí, drůbeže i hovězího dobytka nebo výcvik a využití pastevních pracovních psů,“ vylíčil Vojtěch Molek.

S tím, že zejména jeho čtyřnozí pomocníci mají tito obrovské možnosti využití. „Jednou z nich je například takzvaná kanisterapie neboli rehabilitace pomocí psů,“ uvedl Vojtěch Molek. Často se využívá například u mentálně postižených nebo u seniorů. I z toho důvodu je dalším z cílů zřízení chovné stanice border kolií.

Začít přetvářet současnou farmu na místo vhodné pro agroturistiku plánuje již v příštím roce. Své znalosti tradičního valašského pastevectví si ale nenechává jen pro sebe už dnes. „Snažím se jezdívat na různé předváděcí akce. Zejména dětem se vždycky rozzáří oči, když mají možnost si třeba na ovečku nejen sáhnout, ale také ji učesat nebo podojit,“ přiblížil chovatel.