„Chov koní je taková ekonomická sebevražda. Ve svém bydlišti v Benešově u Prahy jich máme se synem dohromady šest. Koně jsou zvířata stejně jako každá jiná, které mají lidé doma. Když si je pořídíte, musíte se o ně starat,“ říká Jiří Jehlička, náměstek pro chov koní Zemského hřebčince Tlumačov.

A že podle něj nejde o zrovna levný koníček. Pokud pro koně chcete mít lepší boxové ustájení, může vyjít ročně třeba i na 120 tisíc korun.

„Jednou za asi šest týdnů je také musíte okovat, kovář stojí tak dva tisíce. Potom je koně potřeba odčervit, někdy jsou také nemocní, takže je třeba zaplatit veterináře. A když se kůň léčí, tak je dobré mít na mysli, že na rozdíl od člověka neváží 60 kilo, ale nějakých 600. Léky jsou tak nákladnější, spotřebuje jich více. Chov koní je pro zodpovědné lidi, co na to mají,“ podotýká Jiří Jehlička.

Zdaleka to ale není všechno. Pokud se někdo chce věnovat ježdění, parkuru či drezuře, pak je třeba mít také odpovídající auto, které může táhnout vozík pro přepravu koně.

„Cenově vyjde i na 200 tisíc korun, následují výdaje za naftu, startovné na závodech. Také musíte mít kolem sebe i nějaké lidi,“ zdůrazňuje.

Pro Jiřího Jehličku jsou koně takřka vším, věnuje se jim celý život, je vystudovaný zootechnik. V Zemském hřebčinci Tlumačov působí už třetím rokem. Koní tam chovají aktuálně na 130.

A právě do tlumačovského hřebčince se v sobotu podívala více než tisícovka lidí. Konal se tam totiž tradiční chovatelský den, který nabídl mimo jiné přehlídku plemenných hřebců, klisen a hříbat, ukázku sokolníků s dravci, svatební kočáry, skokové či zápřahové ukázky nebo lidé mohli vidět i koně ze Španělska a Kolumbie.

„Jsme tu poprvé a hodně si to užíváme. Mají tady krásné koníčky, moc je obdivujeme. Jednoho totiž máme u sousedů na zahradě. Chtěli jsme vidět proto i jiné,“ zhodnotila akci Dana Novotná z Bělova. Stylový dárek v podobě lonžovacího a kočárového biče si z chovatelského dne odnášela Ludmila Myslíková z Lednice.

„Syn Petr jezdí vozatajské závody, je mistr opratí. Bude mít narozeniny, tak mu snad tímto uděláme radost,“ vysvětila Ludmila Myslíková. (jk)