Dlouhá řeka okysličuje nádrž Smraďavku. V nebezpečí jsou i zvířata v okolí koryta toku

Ta může nyní jako napajedlo použít už pouze šest vodních nádržek, které koryto protínají. „Potok Dlouhá řeka vyschl sice i před čtyřmi lety,důsledky takového stavu však vždycky nejvíce doléhají na živočichy v korytě a jeho blízkém okolí, “ konstatoval buchlovický místostarosta Bořek Žižlavský. Podle něj se však našli i tací, kteří se vodním tvorům snažili pomoct.

„Jeden nadšenec z potoka vysbíral desítky pstruhů a dočasně je umístil do jedné z přírodních nádržek,“ prozradil místostarosta. Šestice vodních rezervoárů v povodí Dlouhé řeky plní několik účelů. „Kromě ochrany před povodňovými vlnami a zadržování vody v krajině fungují nádržky jako napajedla pro srnčí, jelení a černou zvěř. U dvou z nich ale v důsledku sucha poklesla hladina až o metr. Další úbytky vody by pro zvířata mohly znamenat velký problém,“ upozornil Zálešák a naznačil, že vyschlý potok je pohromou zejména pro raky, kteří jej obývají.

V konečném důsledku jsou ohroženy také desítky metráků ryb v nádrži Smraďavka. Ty tam vysadili členové rybářského svazu Nedakonice. Zatím je podle nich sice chrání dostatečná, až pětimetrová hloubka, vyschlý potok však Smraďavce nedodává okysličenou vodu, což nejdřív pocítí dravé ryby.
„Pětimetrová hloubka u hráze je pro ryby prozatím dostatečnou ochranou. V případě nedostatku kyslíku by ale hrozilo nebezpečí především dravcům, jako jsou candáti anebo štiky, kteří v meliorační nádrži také jsou,“ poznamenal hospodář rybářského svazu Nedakonice Milan Lukáš.