„Vzestup typických chřipkovitých onemocnění oproti předcházejícímu týdnu činil sedmapadesát procent. Takže na Zlínsku a Kroměřížsku již můžeme mluvit opočínající epidemii,“ informovala Hana Tkadlecová, vedoucí odboru epidemiologie Krajské hygienické stanice ve Zlíně. „Vminulém týdnu onemocnělo 1967lidí a lze ještě očekávat vzestup,“ řekla stím, že nejvíce ohroženy jsou děti do pěti let věku, senioři a chronicky nemocní.

„Nejlepší je při objevení prvních příznaků onemocnění omezit kontakt se zdravými lidmi a být vklidu na lůžku sdostatkem nealkoholických tekutin. Lékařská péče je nutná pouze při komplikacích nebo pokud příznaky neustupují,“ poradila Tkadlecová.

Zvýšený výskyt viróz potvrdil ipředseda praktických lékařů ve Zlíně Lubomír Nečas. „Evidujeme vyšší počet pacientů sproblémy horních cest dýchacích, a to ipřesto, že mnoho lidí klékaři vůbec nezajde,“ sdělil. Podle něj si také mnozí jen nechají napsat léky a vracejí se do práce. „To však není dobré řešení, neměli by se snákazou alespoň tři dny pohybovat na veřejnosti. Ale zvelké epidemie obavy nemám,“ vyjádřil se praktik. Dodal, že jednou zmožností, jak se nákaze vyhnout, je také očkování.

Plno bylo 30.ledna dopoledne ivčekárnách praktických lékařů na zlínské poliklinice Atlas. „Necítil jsem se dobře již od pátku. Přes víkend jsem to chtěl vyležet a vzal jsem si dovolenou ivpondělí. Léčil jsem se teplou slivovicí smedem a čajem, ale nepomáhalo to. Tak jsem šel klékaři,“ svěřil se čtyřiatřicetiletý pacient Jaroslav Dohnálek. Steplotami, rýmou, kašlem a bolestí kloubů zůstane na doporučení lékaře domatýden.