Čerstvě naočkovaná je například šestasedmdesátiletá Jaroslava Süsrová ze Zlína. „Nechala jsem se očkovat i před dvěma lety a pomohlo to, neonemocněla jsem. To víte, mám už roky, tak je to jistější,“ uvedla.

Podobně to vidí i další seniorka Ludmila Boďová z Velkého Ořechova na Zlínsku. „Však už jsem taky týden naočkovaná,“ podotkla.

Naopak nikdy se takto proti chřipce nechtěla chránit čtyřiačtyřicetiletá Ivana Blažková ze Zlína-Štípy. „Netrpívám na chřipky, a tak o tom ani neuvažuji. Slyšela jsem navíc i od doktorů, že i když se to naočkuje, tak ji člověk stejně může dostat,“ řekla Blažková.

Očkovat se prý nenechá ani třicetiletý Dalibor Brázda z Traplic. „Jsem celkem mladý a tělo by si s tím mělo poradit samo, očkování to stejně nezachrání,“ poznamenal.

Všem doporučuje očkování například praktická lékařka pro dospělé ze Slavičína Marie Častulíková.

„Já už očkuji, ve větší míře se na to chystám ale od dalšího týdne. Mám s tím dobré zkušenosti a radím to všem. Určitě by se ale měli nechat očkovat lidé nad 65 let, kardiaci, lidé po transplantacích,“ podotkla.

Rizikové skupiny pacientů mají obvykle od pojišťovny z preventivních důvodů očkování zdarma, jinak se cena za vakcinaci pohybuje kolem dvou set korun.

Tak jednoznačně to s radami pacientům nevidí dětská lékařka Marcela Křížová ze Zlína. „U rizikových skupin, například i dětí s astmatem, je to rozhodně potřeba, ale ostatním to tak jasně doporučit nemohu. Někomu očkování prostě nesedne a naopak je pak oslabený a náchylný k dalším nemocem,“ uvedla.

Vakcín je prý pro zájemce v kraji zatím dostatek. „Jen hygienická služba distribuuje do léčeben dlouhodobě nemocných a domovů pro seniory, kteří jsou rizikovou skupinou, a zaměstnancům těchto zařízení asi šest tisíc dávek očkování. Ani ostatní se podle našich zpráv zatím rozhodně nemusejí bát, že by vakcína nebyla,“ uvedla vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Hana Tkadlecová.

„Chřipka zatím v kraji ještě není, vzrůstají ale mírně počty různých jiných respiračních onemocnění, jejichž šíření po celý rok sledujeme,“ doplnila.

Proočkovanost podle ní byla vloni kolem deseti procent populace. „Očkují praktičtí lékaři, zdravotní ústavy ve Zlíně, Vsetíně a Kroměříži. V Uherském Hradišti a Zlíně jsou také speciální očkovací centra,“ podotkla.

Vakcína musí být každý rok nová. „Obsahuje obvykle jeden kmen chřipky typu B a dva kmeny typu A, u kterých se předpokládá, že se v tomto roce budou ve světě nejvíce šířit. Každý rok probíhá epidemie s různou intenzitou, V poslední době byly nejsilnější roky 2001, 2003 a 2005,“ sdělila hygienička.

Největší nemocnost byla prý přibližně osmiprocentní. „Důležité pro zmírnění epidemií je, aby nemocní dál nechodili do zaměstnání nebo do školy,“ doplnila.