„Nicméně nevylučujeme, že se v budoucnu případným námětem či podnětem dodaným na město nebudeme zabývat,“ uvedla vsetínská tisková mluvčí Jana Čadová.

První návrh od obyvatel na přejmenování ulice podle zemřelého státníka už ale obdrželi například v Uherském Brodě.

„Padl návrh přejmenovat ulici Partyzánskou na ulici Václava Havla. Spatřuji v tom spoustu úskalí, protože v této ulici bydlí spousta našich občanů. Nicméně se tím budeme zabývat i s ohledem na fakt, že pan Václav Havel naše město v roce 1992 navštívil,“ uvedl tamní starosta Patrik Kunčar.

„Žádnou novou ulici nemáme a u těch stávajících by tento krok přinesl lidem řadu potíží. Museli by například měnit veškeré doklady, na nichž mají uvedenu adresu trvalého bydliště,“ reagoval starosta Luhačovic František Hubáček.

Reálnější by podle něj mohla být změna názvu některé z institucí, které v lázeňském městě sídlí. „Dokážu si představit, že by Havlovo jméno nesla například některá ze škol, ale na případnou změnu je dost času,“ konstatoval Hubáček.

Podobný názor má i otrokovický starosta Jaroslav Budek. „Pojmenování náměstí, ulic a významných budov v centru města má svou dlouholetou historii,“ připomíná Budek.

„Osobně si myslím, že ani Václav Havel by si nepřál, abychom ji takto naráz měnili,“ míní Budek.

Zároveň ale připustil, že objeví-li se po změně názvu některé z ulic, budov nebo například sportoviště poptávka, budou o tom ve městě jednat.

„Spíše se ale domnívám, že lidé chtějí uctít památku Václava Havla vnitřně,“ nabízí svůj pohled na věc otrokovický starosta.

Ani v krajské metropoli o pojmenování některé z ulic nebo veřejného prostranství po zesnulém Václavu Havlovi zatím nepřemýšlejí.

„Zatím se tu taková úvaha neobjevila. Pochopitelně ale nelze vyloučit, že se tak v budoucnu stane,“ nastínil mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.

Podobně zareagovala další města v kraji. „Pokud se nějaký návrh objeví, předpokládám, že by se jím zabývala rada města,“ řekla mluvčí Valašského Meziříčí Vendula Králová. O přejmenování nebo pojmenování místa nebo instituce po Václavu Havlovi zatím neuvažují ani v Rožnově pod Radhoštěm, Uherském Hradišti, v Kunovicích, Starém Městě, Uherském Ostrohu, Bojkovicích, Hluku, Chropyni nebo v Hulíně.

Že by se ale v budoucnu tento návrh mohl objevit, připustil starosta Holešova Zdeněk Janalík.

„Je to záležitost jednání zastupitelstva. Dosud se však o téhle možnosti nejednalo a já bych pouze spekuloval. Předpokládám, že v příštím roce by tuto otázku mohl někdo vznést,“ připustil Janalík.