„V soutěži mi pomohlo, že pocházím z prostředí businessu, a dokážu tedy skloubit nejenom obchod, ale i to malování a příběhy. Naštěstí v tuto chvíli už mám i nějaké projekty za sebou," usmívá se sympatická vítězka, která je autorkou například kulatých pohádek na internetové TV Stream či už vydala i svou první knihu.

První milion je soutěž, která má motivovat studenty, ale i další širokou veřejnost ke tvorbě podnikatelského záměru a nejlépe i k samotnému podnikání.

„Účastníci soutěže měli celou dobu možnost mentoringu a konzultací. Chtěli jsme je motivovat, aby na rozvoji svého projektu neustále pracovali a zdokonalovali jej," poznamenala Daniela Sobieská, ředitelka Technologického inovačního centra Zlín, kde se soutěž mimo jiné vyhlašovala.

Dalším začínajícím podnikatelem s nápadem, který zaujal, byl Martin Stehlík z Otrokovic. Ten se svým týmem spolupracovníků vypracoval podnikatelský plán s názvem CK holding bike tours. V praxi se nejedná o nic jiného než organizování cykloturistiky pro cizince.

Ale pozor. Jezdilo by se na dnes znovu objevených skládačkách. Cílit chtějí na zahraniční turisty a ty pak chtějí lákat především do Zlínského kraje a obecně na Moravu. Turisté mají poznat, že za objevování stojí i jiná místa než jen Praha.

„V praxi to bude vypadat tak, že si na některém z okolních letišť vyzvedneme skupinu turistů, třeba z Japonska, přejedeme nějaký nudný dálniční úsek a pak bychom jim zapůjčili skládačky a provezli je například po vinných sklípcích, malých pivovarech, zkrátka po zajímavých místech, kterých je u nás v kraji víc než dost," míní nadšenec do skládaček.

Ten také poznamenal, že k tvorbě tohoto podnikatelského plánu jej motivovalo to, že už se cítil ve své kancelářské práci vyhořelý.

„Cítíme, že se potřebujeme trochu vyvětrat, dělat, co nás baví," doplnil.

Porota posuzovala podnikatelské plány ve dvou kategoriích. Kromě již zmíněné kategorie vysoké školy a veřejnost zápolili se svými strategiemi i studenti středních škol.

Líbil se projekt na vegetariánskou restauraci v Uh. Hradišti, kadeřnické služby přímo doma, které nabízí studentka ze Vsetína, či nápad další studentky na převoz digestátu z bioplynových stanic do polí.

Doslova jako vizionář se prezentoval student střední průmyslové školy Michal Řihák ze Zlína. Pokud své plány uskuteční, zjednodušeně řečeno by z něj byl druhý Jančura.

Chce totiž provozovat komerční železniční dopravu na trase ZlínBrno. Protože však musí nejprve vzniknout rychlodráha a rekonstruovat se železniční síť, sám uznává, že na přípravu má ještě dost času.

V kategorii středních škol měla v soutěži nejvíce zástupců SOŠ Josefa Sousedíka Vsetín. Obdržela tak i cenu pro nejaktivnější školu.

„Jsem rád, že pokračujeme v tradici Josefa Sousedíka, našeho vsetínského Bati. Je vidět, že ta tradice tam zkrátka je," reagoval ředitel školy Josef Slovák. Do osmého ročníku soutěže se přihlásilo 59 soutěžních projektů. Ocenění začínající podnikatelé získali do svého začátku finanční injekci a také bezplatné služby jako například konzultace a poradenství, reklamní prostor či pronájem kanceláře.