„Jezdím tudy i několikrát za den na Baťov. Už se mi tam párkrát stalo, že bez rozhlédnutí vběhl do cesty nějaký člověk. Tím, že nefungují semafory, snad mají stále povinnost se rozhlédnout, ne? Zvláště teď, když je už brzy tma. Naštěstí mám dobré brzdy," říká s úlevou v hlase, že se nic nestalo, řidič Pavel Krčmář.

Semafory na otrokovické křižovatce poblíž Základní školy T. G. Masaryka jsou mimo provoz.

„Chodec tady teď hodně riskuje. Ani oranžová na semaforu nefunguje coby upozornění na něj," stýská si osmdesátiletý senior Josef Prieložny.

Semafory nefungují kvůli poškození jejich kabelů ze strany firmy, která v místě u křižovatky staví nový polyfunkční dům Modrá husa. Buduje jej v místě bývalého a před časem zbořeného pohostinství.

„O problému díky kontrolním dnům vím, nyní už probíhá oprava. Od příštího týdne by semafory měly zřejmě znovu fungovat," přiznává investor a budoucí provozovatel Modré husy Libor Pernica.

Na bezpečnost pěších se snaží dbát otrokovičtí strážníci. „Provádíme v úseku zvýšený dohled na přechodech. A to jak v ranních hodinách, tak i odpoledních dle požadavků vytipovaných časů paní ředitelkou základní školy," ujišťuje velitel Městské policie Otrokovice Tomáš Gromus.

Hotovo má být v dubnu

Do stavby nového polyfunkčního domu Modrá husa se dělníci pustili zhruba před měsícem, hotový a otevřený má být v dubnu příštího roku.

Podle investora a budoucího provozovatele Libora Pernici vzniknou v přízemí obchodní jednotky a služby, v patrech pak budou kancelářské prostory.

„Podle dosavadních dohod tam bude lékárna či třeba i pobočka jedné banky. Některé volné prostory ještě nabízíme k pronájmu," nastiňuje. Součástí objektu bude i zhruba 23 parkovacích mís­t.

Obyvatelé žijící poblíž jsou zvědaví, zda bude polyfunkční dům využitý. „Uvidíme, jaké bude mít šance. V této lokalitě obchodníci spíše trpí," přemítá například Lenka Štětkářová.

To Miroslava Kolajová by tam možná radši viděla třeba park či místa k posezení. „Hned naproti je několik objektů, které jsou věčně zavřené. Byla tu realitka či lékárna, ale dlouho to tady nevydrželo," krčí rameny Miroslava Kolajová.

Místo stavby je v územním plánu vedeno pro občanskou vybavenost, výstavba tak probíhá v jeho souladu, a to i v souvislosti se stavebním a územním řízením. Dřívější provozovatel pohostinství se dostal do ekonomických problémů, stavba poté chátrala.