Díky tomu, že je Deník mediálním partnerem výstavy, jsem se na ni dostal den před zpřístupněním pro veřejnost. A tak jsem si mohl v klidu vyzkoušet, co v ní organizátoři připravili.

„Můžete zde otestovat zrak, sluch, hmat a čich. Třeba tomu přijdete i na chuť,“ prozradil mi s humorem autor výstavy František Duda, který také stojí za již skončenou výstavou Hry a klamy.

Do skromného prostoru v třetím patře budovy v Bartošově ulici se mu s kolegou podařilo vměstnat přes šedesát exponátů. Na této výstavě návštěvníka neotráví cedule jako Nedotýkat se či Zákaz vstupu. Naopak. Je přímo nutné si s exempláři pohrát.

„Jedinečnost tkví právě v tom, že na rozdíl od ostatních výstav nebo muzeí, kde jsou předměty doslova nedotknutelné, je u nás nutné se jich dotýkat a přijít jim na kloub,“ podotýká Duda.

Děti i dospělí si tak mohou například vyzkoušet, jakou tepelnou stopu zanechává jejich dlaň, jak silně ji umí stisknout, musejí poznávat koření po čichu, zahrát si na honěnou s blikajícími světýlky či si vyzkoušet Braillovo slepecké písmo.

Komenský by měl vážně radost

„Naší snahou je přiblížit tuto formu interaktivního zábavně-naučného poznávání a v ducho Komenského vtáhnout lidi do světa přírodních věd. Prostě taková škola hrou,“ vysvětluje František Duda mezitím, co já zkouším postavit pyramidu z dřevěných kuliček. Moc mi to nejde, a tak se přesouvám k panelům, které jsou vyplněny rozkrájenými zdrcadly.

„Tady si sednou dva proti sobě a dívají se každý na toho druhého skrz toto okýnko. Díky zrcadlovým pruhům vidí každý kousek své tváře a kousek tváře kamaráda naproti,“ přiblížil autor. Vážně zábavné. Taková koláž naživo.

Vyzkoušel jsem hodně exponátů z Poznávej se, na důkladné prozkoumání všech však nebyl čas. Bohužel. Nebo snad možná i bohudík. Ještě bych ze všech těch poznatků zblbnul a netrefil zpátky do redakce. Schválně si zkuste z písmen slova „pampeliška“ poskládat slova další. Možná se vám zakouří z hlavy.

Krátce o jedinečné výstavě Poznávej se

Zlín – Výstava potrvá ode dneška přesně dva měsíce. Do 27. listopadu tak mohou zájemci otestovat své smysly v akci a vyzkoušet další technické a dovednostní prvky. Umístěna je v budově bývalé celnice v Bartošově ulici. Stačí se řídit světle žlutými poutači.

 Výstavu organizuje občanské sdružení Poznání hrou a agentura Úsměv ve spolupráci s iQparkem Liberec a navazuje na svou loňskou úspěšnou předchůdkyni Hry a klamy.

„Každý hrací stůl, interaktivní panel či závěsná tabule přibližuje jiný poznatek z biologie či fyziky. Všechny exponáty v sobě skrývají prvky pobavení, hry a objevitelského vzrušení,“ přiblížil vedoucí zlínské výstavy František Duda.

Ten předem odhaduje, že na výstavu během dvou měsíců zamíří zhruba šest až sedm tisícovek lidí. Polovinu návštěvníků budou pravděpodobně tvořit školy.