Stavba v Napajedlích se doslova rozpadá pod rukama. Její osud je v rukou majitelů

Podle vedoucího odboru strategického rozvoje kraje Milana Filipa by se totiž muselo jednat o objekty, které jsou ve vlastnictví kraje. Cihelnu ale vlastní soukromník.

Krajinu zničila těžba hlíny

Přítomnost areálu napajedelské cihelny v databázi brownfields Zlínského kraje vysvětlila jednoduše projektová manažerka Ivana Habartová. „Do evidence se objekty dostávají dvěma způsoby – buď při prvotním mapování, které u lokalit s rozlohou půl hektaru a více prováděla Agentura regionálního rozvoje z Ostravy, nebo z vlastní iniciativy vlastníka, popřípadě ve spolupráci se zástupci měst a obcí Zlínského kraje,“ vysvětlila Habartová s tím, že cihelna Napajedla se do seznamu brownfields dostala prvním zmíněným způsobem.

Šance na obnovu

Lokalita je současně zařazena na takzvaný short-list, což je zkrácený seznam lokalit s jednoduchými a vyřešenými vlastnickými vztahy, které mají velkou šanci na obnovu. „Pro lokalitu existuje záměr obnovy krajiny, která je zničena povrchovou těžbou hlíny. Důraz bude kladen i na další rozvoj území,“ doplnila k otázce napajedelské cihelny.

Vzhledem ke skutečnosti, že město Napajedla není vlastníkem lokality, nebude revitalizaci této lokality finančně podporovat. „Město může žádat o dotační titul jen na majetek, který vlastní, a cihelna městu nepatří,“ vysvětlila Stanislava Kozmíková z oddělení životního prostředí radnice v Napajedlích.

Jedinými, kdo může na současném žalostném stavu cihelny něco změnit, jsou tedy její vlastníci. Projektový záměr na renovaci cihelny zpracoval tehdejší spoluvlastník, který v současnosti již nežije. Takovýto záměr však podle Habartové není závazný. „Jedná se o rámcovou představu, jak s územím do budoucna naložit,“ přiblížila.

Zmíněný spoluvlastník v projektovém záměru figuroval jako předkladatel společně se zlínským výrobním družstvem Obzor. Současný předseda Obzoru Václav Pšeja ale podotkl, že o projektu ani neslyšel. „Nic o něm nevím,“ doplnil Pšeja. V majetku družstva Obzor byla cihelna asi deset let. „Jedna její část se vrátila původnímu majiteli v restituci. O odprodeji druhé části jednáme s dědici po zesnulém spoluvlastníkovi už od ledna. Pro naše podnikání totiž prostory nepotřebujeme,“ uzavřel Pšeja.

Budoucnost napajedelského areálu je tak v současné chvíli v rukou dědiců. „Zlínský kraj ve spolupráci s vlastníky aktualizuje a nabízí tyto lokality potenciálním investorům k dalšímu využití. Revitalizace lokalit brownfields je tedy plně v rukou vlastníků těchto lokalit,“ potvrdila Habartová. Napajedelská cihelna tak bude prozatím nadále chátrat a hyzdit okolí, dokud o jejím dalším osudu nerozhodnou současní majitelé.

Napajedla ovšem zdaleka nejsou jedinou obcí, která se potýká s chátrajícími brownfields. Zlínský kraj je totiž regionem s průmyslovou tradicí. Vlastníkům brownfields poskytuje Zlínský kraj bezplatný poradenský a metodický servis, který jim má pomoci najít vhodné zdroje financování a snížit tak počet těchto nevzhledných objektů na území kraje.